EnergoZrouti.cz

Británie spustí svojí „zelenou úsporám“. Nachystáno je téměř 60 miliard korun

  
Martin Bárta
4. 8. 2020 ▪ 17:41

Velká Británie by podle plánu měla spustit grantový program Green Home Grants tedy obdobu tuzemské Nové zelené úsporám na konci září. K čerpání bude připraveno až 60 miliard korun

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Vláda Spojeného království chystá ke spuštění na konci září program Green Home Grants, tedy obdobu tuzemského programu Nová zelená úsporám. Ten byl měl pomoci domácnostem ušetřit na energiích, snížit dopady na klima planety a zároveň prospět zaměstnanosti a ekonomice zasažené pandemií COVID-19.

Vláda tak dnes vyzvala všechny podnikatele aby se včas přihlásili do akreditačního programu TrustMark, díky kterému budou moci poskytovat své služby a nabídnout na ně čerpání dotací z programu domácnostem.

V rámci programu Green Home Grants, tedy v překladu dotace na zelené (úsporné) domovy bude možné čerpat příspěvky na zateplení domů, izolace střech, solární a tepelné systémy, termostaty, výměnu dveří a oken či chytré ovládání topení.

Green Home Grants uhradí až dvě třetiny nákladů na úpravy

Program poskytne obyvatelům příspěvek ve výši až dvou třetin vynaložených nákladů s omezením na 5 000 britských liber (tedy cca 145 000 Kč). V případě, že půjde o domácnost s nižšími příjmy, které bude nutné prokázat bude možné získat dotaci dvojnásobnou tedy 10 000 britských liber (přibližně 290 000 Kč).

Dotace podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem

Britská vláda očekává, že program bude mít zároveň velký vliv na podporu zpomalené ekonomiky, která byla stejně jako v dalších zemích těžce zasažena pandemií koronaviru známého jako COVID-19.


Program by tak měl odhadem přispět k vytvoření až 100 000 nových pracovních míst a to hlavně ve stavebnictví a průmyslu. Následně se očekává i finanční stimulace domácností, které díky úsporám na energiích ušetří velké částky ze svých rozpočtů.


Velký vliv budou mít tyto programy i na životní prostředí, což je nejčastějším důvodem ke spouštění podobných dotací. Snížením energetických ztrát domů, které jsou v globálním měřítku obrovským spotřebitelem energie a tudíž i producentem značného množství skleníkových plynů se lze přiblížit dohodnutým limitům na růst globální teploty dohodnuté v rámci Pařížské dohody o změně klimatu.

Tuzemská Nová zelená úsporám jen letos přijala žádost za 1,7 miliardy

V tuzemsku je již několik let funkční dotační program Nová zelená úsporám, který přináší stejně jako jeho britská obdoba financování energetických opatření v domech. Jeho prostřednictvím je tak možné snížit návratnost při zateplení domů, výměně vytápění, instalaci solárních panelů, zateplení střechy či výměně oken a dveří.

Program Nová zelená úsporám je jedním z velmi oblíbených programů, který je snadno dostupný a lze o příspěvky z něj i velmi snadno požádat při splnění potřebných kritérií. Program jen letos (do 30. 6.2020) přijal už více jak 7 600 žádostí o podporu za více jak 1,7 miliardy korun.
Zdroj: Gov.uk