Upozornění: V českých domácnostech roste počet neviditelných parazitů. Když zahlédnete tyto známky, ihned volejte deratizátora

     
Tereza Holišová
25. 7. 2025 ▪ 10:33

Objevili jste podivné skvrny na povlečení, drobný prach pod skříní nebo cítíte svědění po probuzení? Na první pohled jde o běžné situace, za kterými však může stát problém, který nevidíte - a právě proto je tak zrádný. Skrytí parazité v domácnostech nejsou výjimkou, ale čím dál častějším jevem, který dokáže zasáhnout zdraví, potraviny i vybavení bytu.

Neobvyklé štípance, svědění po ránu nebo nevysvětlitelné vyrážky mohou naznačovat přítomnost nezvaných hostů ve vaší ložnici.
Neobvyklé štípance, svědění po ránu nebo nevysvětlitelné vyrážky mohou naznačovat přítomnost nezvaných hostů ve vaší ložnici.
Foto: Shutterstock

Mezi nejčastější škůdce, kteří se v domácnostech objevují a jejichž přítomnost často dlouho zůstává bez povšimnutí, patří roztoči, skladištní brouci, červotoči a v posledních letech také krev sající štěnice. Každý z těchto parazitů má jiný způsob šíření, jiný dopad a vyžaduje jiný přístup k likvidaci. 

Roztoči – alergie v peřinách

Roztoči žijí v matracích, polštářích, kobercích, čalounění nebo plyšových hračkách. Daří se jim zejména ve vlhkém, teplém prostředí, ideálně tam, kde lidé tráví mnoho hodin denně. Živí se šupinkami odumřelé kůže a zanechávají po sobě mikroskopické exkrementy, které vyvolávají alergické reakce.

Typickým příznakem je ranní kýchání, rýma, ucpaný nos, svědění očí, pálení v krku nebo chronický kašel bez zjevné příčiny. U citlivějších osob se může projevit i zhoršení astmatu nebo atopického ekzému.

Pravidelně perte ložní prádlo alespoň na 60 °C, větrejte místnosti a udržujte relativní vlhkost pod 50 %. Pomoci mohou i matracové a polštářové povlaky s protialergenní úpravou a používání vysavače s HEPA filtrem. U těžkých alergiků se doporučuje odstranění koberců a čalouněného nábytku.

Skladištní brouci – škůdci ve spíži

Možná jste si všimli malých broučků v zásuvce s moukou nebo lezoucích po vnitřní straně dózy s ořechy. Právě skladištní brouci jsou častými vetřelci českých domácností. Napadají především mouku, rýži, těstoviny, luštěniny, sušené ovoce nebo oříšky. 

Typické stopy po larvách skladištních brouků v potravinách , ...

Zamořená spíž obvykle obsahuje drobný lezoucí hmyz, larvy nebo jemné pavučinky uvnitř balení. Potraviny bývají cítit zatuchle, slepují se nebo se v nich nachází tmavé kousky, buď výkaly, nebo části těl brouků.

Všechny podezřelé potraviny je potřeba nekompromisně vyhodit. I ty, u kterých si nejste zcela jisti. Skříňky důkladně vyčistěte. Pomoci může dezinfekce, horká voda se saponátem nebo roztok octa. Následně potraviny skladujte výhradně v uzavíratelných sklenicích či plastových nádobách.

Červotoči – neviditelní ničitelé nábytku

Červotoči, a zejména jejich larvy, se často skrývají uvnitř dřeva a svou přítomnost dávají najevo až ve chvíli, kdy už může být škoda značná. Napadají nábytek, dřevěné trámy, parkety nebo podlahové palubky.

Typickým znakem napadení jsou drobné kulaté otvory v povrchu dřeva, často doprovázené jemným světlým prachem (tzv. fras), který připomíná mouku. Někdy je možné v tichu zaslechnout i nepatrné chroupání nebo klepání. Napadené dřevo může ztratit pevnost a v extrémních případech může dojít k ohrožení statiky konstrukce.

Při mírném výskytu lze použít insekticidní přípravky určené na dřevo. Vhodné je také zvýšit teplotu v místnosti a snížit vlhkost, protože červotoči milují chlad a vlhko. Při rozsáhlejším poškození je na místě přizvat odborníky.

Štěnice – problém, který nevidíte

Štěnice domácí jsou drobní, ploší parazité, kteří se v noci živí krví člověka a přes den se ukrývají v těžko přístupných místech, ve škvírách nábytku, pod matracemi, za obrazy, zásuvkami nebo lištami.

Jejich přítomnost bývá zpočátku nenápadná. Prvními varovnými signály jsou štípance uspořádané do řady nebo shluku, často se objevují ráno na pažích, zádech nebo nohou. Na prostěradlech můžete najít krvavé skvrny, na matraci či rámu postele tmavé tečky (trus) a ve vyšší koncentraci bývá patrný i charakteristický nasládlý zápach.

Tmavé skvrny v okolí matrace, trus nebo nasládlý zápach jsou typickými signály výskytu štěnic. , ...

Domácí úklid nestačí. Odborníci proto doporučují volat specializovanou firmu, která kombinuje aplikaci insekticidů, horké páry a tepelné ošetření nad 65 °C. Celý proces vyžaduje důkladnost, často i opakované ošetření a dočasné omezení běžného provozu v domácnosti.

Výskyt v Česku

Podle Státního zdravotního ústavu stoupl v posledních letech výskyt štěnic i dalších domácích škůdců až o desítky procent. Deratizační firmy hlásí meziročně výrazný nárůst zásahů, nejvíce ve větších městech. Neviditelní parazité tak nejsou výjimečný problém, stále častěji se týkají i běžných domácností. A nejlepší obrana? Prevence, pravidelná kontrola problémových míst a pozornost k detailům.



Sdílejte článek  
       


Štítky: červotoči štěnice Roztoči
Zdroj: medicalnewstoday.com, epa.gov, nchh.org, lung.org, mayoclinic.org




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější