Roste vám tohle u plotu? Ihned jednejte. Můžete mít problém s pojišťovnou i statikem
Ne každá rostlina patří na zahradu – a některé dokonce ani do naší přírody. A pokud vám roste hned u plotu, ihned jednejte. Pokud se nebezpečně rozroste, zaděláte si na mnoho problémů. Ohrozit může dokonce statiku staveb.
Na první pohled jde o nenápadný keř. Hezky rostlý, má okrasné listy ve tvaru srdce a v létě je plný drobných bílých květů. Možná právě proto se dříve vysazoval do zahrad jako součást živých plotů. Dnes už ho najdeme prakticky všude. Podél řek, cest, lesů, či dokonce podél plotů kolem domů nebo rovnou na zahradě. Roste jako plevel a jde tak o jednu z nejnebezpečnějších invazivních rostlin v Evropě – křídlatku japonskou. A pokud ji máte na zahradě, nejde jen o estetický problém. Můžete se dostat do potíží s pojišťovnou i dalšími institucemi.
Keř jako všudypřítomný plevel
Křídlatka japonská (Reynoutria japonica) je keř původem z východní Asie. Do Evropy přišla jako okrasná rostlina v 19. století. Pro rychlý růst a poměrně estetický vzhled se vysazovala jako součást živých plotů. Dnes už roste planě po celém území Česka a tvoří bujné křovinaté porosty, které utlačují okolní rostliny.
Tato rostlina má extrémně silný a hluboký kořenový systém, který prorůstá betonem, zámkovou dlažbou, základy budov i zdmi. Její oddenky dokážou přežít hluboko pod zemí a prorůst na vzdálenost několika metrů od původního stanoviště. A právě to je problém, křídlatka může narušit statiku budovy, znehodnotit majetek a dostat se i pod stavby.
Může ovlivnit hypotéku i pojištění
V některých dalších evropských zemích je křídlatka horké téma už roky. Například banky v Británii nechtějí poskytovat hypotéky pro pozemky, na kterých tento agresivní keř roste. Podobný postoj zde mají i pojišťovny a důvod je prostý, kořenový systém narušuje statiku budov a zbavit se této rostliny je extrémně náročné. K odstranění všech podzemních částí je často třeba povolat specializovanou firmu a celý zákrok je tak časově i finančně náročný.
V Česku se o dopadech křídlatky na pozemky a nemovitosti teprve začíná mluvit. Problémy s keřem registrují například statici, kteří jeho výskyt zohledňují v posudcích. České banky ani pojišťovny zatím k radikálním britským krokům nepřistupují. V budoucnu však lze podobná opatření čekat i u nás.
Co s tím? Likvidace není snadná – ale je nutná
Zbavit se křídlatky není otázka několika dnů. Lidé keř pokácí, následně se pokusí vyrýt kořeny. Toto mechanické odstranění však často nestačí, protože i malý kousek kořene znovu obroste. Nejčastěji se pak používá opakovaná aplikace herbicidů, a to během několika let. Při větším výskytu nebo výskytu u stavby je vhodné přizvat odbornou firmu.
Zbystřit by měl člověk i při nákupu volného pozemku k výstavbě. Pokud je na něm několik keřů křídlatky, může to být do budoucna problém, a hlavně zbytečný výdaj navíc.
Rychlý přehled: Proč křídlatku řešit včas?
-
Může poškodit základy domu, zámkovou dlažbu i opěrné zdi.
-
V některých zemích snižuje hodnotu nemovitosti a znemožňuje prodej.
-
Je extrémně odolná a náročná na odstranění.
-
V Česku je na seznamu invazních druhů, jejichž výskyt je vlastník povinen řešit
-
Pojišťovna nemusí uznat škodu způsobenou invazní rostlinou jako pojistnou událost.
Křídlatka není běžný plevel, který stačí posekat. Je to silný protivník, který si rychle najde cestu tam, kam nemá – pod základy domu, do prasklin betonu i pod novou dlažbu. Čím dřív ji identifikujete a začnete s likvidací, tím méně problémů vás v budoucnu čeká. Pokud si nejste jistí, zda rostlina u plotu je skutečně křídlatka, doporučuje se konzultace s odborníkem nebo biologem. Včasná reakce vám může ušetřit statisíce.