Pokud byste měli před odchodem z domácnosti odpojit ze zásuvky jen jeden spotřebič, tak je to 100% tento. Může za většinu požárů
Při odchodu z domu je důležité věnovat pozornost vypnutí a ideálně i vypojení spotřebičů ze zásuvky. V opačném případě totiž riskujete vznik požáru, který může zachvátit celou vaši domácnost. Přitom se tomuto riziku dá jednoduše předejít.
Ze statistik vyplývá, že hasiči likvidují průměrně sedm požárů v domácnostech denně. Nejčastějším viníkem je přitom sám člověk, respektive jeho neopatrnost. Časté původce požárů přitom můžeme najít právě v kuchyni. Proto byste se vždy měli ujistit, že jsou všechny spotřebiče vypnuté a ideálně i vytažené z elektrické zásuvky.
Patříte mezi milovníky topinek? Dávejte pozor
Topinkovače patří mezi spotřebiče, které spousta z nás zapíná každé ráno s cílem vychutnat si lahodné topinky. Kvůli své jedné zásadní vlastnosti však mohou být potenciální hrozbou. Dokážou totiž generovat velmi vysoké teploty, poměrně brzy se začít přehřívat a způsobit tak vznícení.
Řada topinkovačů přitom nemá klasický vypínač. Jakmile je připojíte do zásuvky, jsou připraveny k provozu. V kuchyni pak stačí jen drobná nepozornost a může dojít ke spuštění ohřevu, třeba když omylem zavadíte o jejich páčku. Starší spotřebiče nemají funkci automatického vypnutí, takže se mohou začít přehřívat. Jakmile oheň vznikne, může od něj začít hořet i kuchyňská linka, nedaleké záclony a podobně. Požár se tak rychle šíří a pokud nejste doma, nemáte šanci včas zasáhnout.
Co dělat, když už topinkovač začne hořet
Pokud se přesto setkáte s tím, že topinkovač začne hořet, je důležité zachovat chladnou hlavu a postupovat rychle. Zároveň ale vždy myslete na bezpečí vás a dalších členů vaší domácnosti.
-
Pokud je spotřebič horký nebo se z něj zatím jen kouří, vytáhněte jej ze zásuvky. Dejte ale pozor na to, abyste k tomu nepoužívali holou ruku. Pokud bezpečné vytažení kabelu není možné, můžete vypnout pojistky v celém domě.
-
Topinkovač nikdy nehaste vodou. Pokud je spotřebič zapojený, může dojít k úrazu elektrickým proudem, který může být smrtelný. Voda navíc může způsobit rozšíření ohně.
-
Místo vody proto použijte vhodný hasicí prostředek. K tomuto účelu jsou vhodné prostředky právě do kuchyně.
-
Pokud se vám podařilo začínající požár uhasit, otevřete okno a svůj domov důkladně vyvětrejte. Nikdy však neotvírejte okno v případě, že je v domě požár. Mohli byste totiž způsobit další rozšíření ohně.
Pokud došlo k silnému zakouření domu nebo se jedná o velký požár, nesnažte se celou situaci řešit na vlastní pěst, ale raději zavolejte hasiče. Ti si poradí nejen s uhašením ohně, ale i případnou evakuací všech osob.
Co dalšího před odchodem z domu vypnout
Topinkovače samozřejmě nejsou jedinou příčinou požáru, který v domácnosti může vzniknout. Na vině může být i celá řada dalších spotřebičů, které se vyplatí před odchodem z domu nebo při odjezdu na dovolenou vytáhnout ze zásuvky.
Řeč je zejména o:
-
rychlovarné konvici,
-
toastovačích, vaflovačích nebo palačinkovačích,
-
kávovarech,
-
fritézách,
-
mikrovlnných troubách
-
nebo kontaktních grilech.
Myslete na prevenci a pravidelnou kontrolu
Pro snížení rizika požáru je samozřejmě vhodné myslet i na vhodnou prevenci. U kuchyňských spotřebičů se tak může jednat o pravidelnou kontrolu jejich stavu a případnou včasnou opravu či výměnu. Všímejte si, zda u nich nejsou poškozené kabely nebo viditelné kontakty. Nezapomínejte je také pravidelně čistit. Pokud jsou kuchyňské spotřebiče v provozu, nikdy je nenechávejte bez dozoru a neodcházejte ani do jiné místnosti. Požár může vzniknout během chvíle vaší nepozornosti.