Bylo rozhodnuto: Méně práce, stejný plat. Česká republika zkouší čtyřdenní pracovní týden
Představa zkráceného pracovního týdne a přitom stejného výdělku byla v České republice ještě před pár lety utopie. V dnešní době ale již tento scénář několik tuzemských firem otestovalo.
Čtyřdenní pracovní týden má přitom přinést řadu benefitů nejen pro zaměstnance samotné, ale i pro fungování firem. Kratší pracovní týden totiž vede k větší spokojenosti zaměstnanců a zvýšení produktivity práce. Zaměstnanci získají více času na rodinu nebo své koníčky, díky čemuž se u nich projevuje větší pohoda a snižuje se riziko jejich vyhoření.
Jak lze pracovní týden zkrátit
Existuje několik variant, jak dosáhnout kratšího pracovního týdne. Jednou z možností je prodloužení klasické 8hodinové pracovní doby na 10 hodin. Tímto způsobem by se docílilo standardních 40 hodin týdně. Takové řešení však není úplně šťastné. Pro řadu lidí by mohlo přinést větší vyčerpání. Pojí se s tím i praktické problémy. Zaměstnanci by například nestíhali včas vyzvednout děti ze školky nebo zařizovat jiné rodinné povinnosti.
Druhou variantou, která zní o poznání příznivěji, je zavedení 32hodinového pracovního týdne. V takovém případě by zaměstnanci pracovali 8 hodin jako doposud, ale pouze 4 dny v týdnu. Zaměstnavatelé by jim však měli zaplatit mzdu ve stejné výši.
K tomu se ale nepředpokládá, že by se zaměstnancům snížil objem práce, kterou musí vykonávat. Cílem je totiž zvýšení jejich produktivity. U řady pracovních pozic by totiž šlo práci vykonat rychleji, nicméně zaměstnanci k tomu nemají potřebnou motivaci. To by se právě s kratším pracovním týdnem mělo změnit.
Čtyřdenní pracovní týden zavádí tisíce firem v České republice
Kratší pracovní týden je již delší dobu realitou například na Islandu, v Belgii, ve Švýcarsku nebo Německu. Setkat se s ním lze také ve Španělsku, na Novém Zélandu nebo Kanadě, ale jen v odvětvích, kde to provoz dovolí. Zároveň platí, že se stále jedná o možnost volby. Pokud zaměstnanci chtějí, nikdo jim nebrání v tom, aby pracovali pět dní v týdnu. V posledních letech se však tento trend pomalu ale jistě dostává i do České republiky, ačkoliv jej zatím nabízí pouze naprostá menšina firem. Odhadem v řádech tisíců.
Tento model si přitom pochvaluje řada zaměstnavatelů i zaměstnanců. Za rozhodnutím si stojí například brněnská společnost Phonexia, která působí na trhu s řečovými technologiemi. Ředitelka společnosti Zuzana Roznosová pro Novinky.cz prozradila, že se jejich očekávání naplnilo: „Nechtěli jsme zavést další benefit, ale pozitivně změnit život našich lidí. Překvapilo mě, jak obrovskou motivaci to přineslo a pro mnoho z nich je to opravdu zásadní milník.“
Zaměstnanci této společnosti pak kvitují, že mají konečně více času na své koníčky a rodinu. Projektový manažer společnosti Jan Matoušek zmínil: „Konečně mám čas i na věci, které jsem dříve nestíhal a které mě baví a naplňují. Kromě toho cítím větší chuť a energii a myslím, že to jde na mé práci vidět.“
Ne v každém odvětví dává zkrácený pracovní týden smysl
Čtyřdenní pracovní týden pochopitelně nelze aplikovat napříč všemi pracovními pozicemi. Dává smysl pouze u některých. Příkladem mohou být IT služby, administrativa, kreativní povolání nebo třeba bankovnictví.
Naopak ve zdravotnictví, školství, zajišťování bezpečnosti, těžkém průmyslu nebo péči o zvířata jeho zavedení smysl nedává.
Mezi konkrétní české firmy, které se pro zkrácený pracovní týden rozhodly, patří například společnost Digiskills, SAB Finance, pražírna kávy Cafe Eternity u Českého Těšína, některé kreativní agentury a IT společnosti. Oproti tomu digitální agentura Cognito sice čtyřdenní pracovní týden otestovala, později se však vrátila k osvědčenému modelu. Podle jejího ředitele totiž došlo ke zvýšení produktivity práce u některých zaměstnanců pouze krátkodobě a zaměstnanci se časem vrátili k běžnému tempu a benefit zneužívali.