Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Klima    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Klima » Tající grónské ledovce jsou už za bodem návratu, nepomohlo by už ani okamžité zastavení oteplování

Tající grónské ledovce jsou už za bodem návratu, nepomohlo by už ani okamžité zastavení oteplování


Ledovec
Ledovec
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

14. 8. 2020    09:06

Vědci z Ohio University studovali téměř 40 let snímků Grónska z družic díky čemuž dospěli k faktu, že i při okamžitém zastavení globálního oteplování by se ledová pokrývka dále zmenšovala. Podle vědců, kteří své zkoumání zveřejnili ve vědeckém časopise Nature je tak již tání ledovců v Grónsku za bodem návratu.

Každoroční sníh, který doplňoval ledovou pokrývku už totiž nestačí tempu jakým led taje a rozpouští se v oceánu. Toto tempo by podle vědců nyní již nedokázala změnit ani okamžitá změna klimatu a zastavení oteplování.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Tající led je problémem pro pobřežní města

Vědci tato zjištění získali díky satelitním datům na nichž zkoumali více než 200 ledovců v okolí Grónska. Množství ledu, který se každým rokem ztratí začal stoupat hlavně po roce 2000, kdy ledovce ztrácely každým rokem přibližně 500 miliard tun svého objemu přičemž toto množství stále stoupá.


Další tající led v Grónsku je ale hrozbou pro celou planetu. Díky jeho rozpouštění a tání do Atlantského a posléze i dalších oceánů roste hladina vody ve světových oceánech. V loňském roce se tak dle vědců zvýšila hladina moře o 2,2 milimetru za pouhé dva měsíce.


Problém zvyšující se hladiny oceánů je již nyní znatelný například v oblíbené turistické destinaci: Benátkách, kde se každoročně musejí vyrovnávat se stále vyšší hladinou vody, která zatopí místní ulice. Benátky jsou sice na vodu zvyklé ale s rostoucím táním ledovců lze očekávat ještě vyšší hladiny vody. Problémy s vodou již dnes mají i města na pobřeží jako jsou Miami nebo Jakarta.


Podle některých studií by navíc při rozpuštění většiny ledovců mohla tato místa časem úplně zmizet z map díky jejich kompletnímu zatopení.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: REDVýběr z článků