Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Klima    Odpady    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Vodní energie » Estonsko s Lotyšskem postaví větrnou farmu na moři

Estonsko s Lotyšskem postaví větrnou farmu na moři


Větrná offshore farma
Větrná offshore farma
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

1. 8. 2020    07:00

Vlády Lotyšska a Estonska podepsaly memorandum o spolupráci při stavbě větrné offshore elektrárny v Rižském zálivu v Baltském moři. Projekt by měl být uveden do provozu do roku 2030 tak aby země plnily cíle ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů stanovené právě pro tento rok.

Nový větrný park na jehož vývoji i stavbě se budou obě země podílet by měl být dalším projektem offshore větrných elektráren v Evropě jež mají v plánu i další země a některé již své projekty postupně spouští, jako naposledy Portugalsko, které uvedlo do provozu unikátní větrnou farmu, která není pevně ukotvena k mořskému dnu.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Levnější stavba díky evropské podpoře přeshraničních projektů

Jedním z důvodů, proč se země spojily a vytváří novou elektrárnu společnými silami je i možnost získání evropských dotací na projekt přeshraniční spolupráce. Země tak vystaví projekt za nižší cenu a získají tak i rychlejší návratnost investicí.


Estonsko s Lotyšskem tak nyní společně zahájí studie na určení nejlepší polohy nového větrného parku s ohledem na životní prostředí, stávající plány v oblasti ale samozřejmě také větrným podmínkám které budou nejdůležitějším faktorem efektivity elektrárny. Země také očekávají přilákání nových investorů z celého světa, kteří budou pro stavbu důležití.


Země očekávají, že nová větrná elektrárna by měla do sítě dodávat až 3,5 TWh elektrické energie ročně což pokryje zhruba 40 procent spotřeby elektrické energie celého Estonska. Kapacita elektrárny by měla být na úrovni 1 000 MW.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: TZ Lithuania governmentVýběr z článků