Z Rakouska se na Česko řítí hrozba. Dopad na Česko bude větší, než se čekalo

     
Martina Minaříková
11. 7. 2025 ▪ 00:49

Změny klimatu s sebou přináší mnohé. Mezi jinými také výskyt exotických druhů hmyzu, které se k nám dostávají například prostřednictvím mezinárodní dopravy. Jedním z příkladů drobného invazivního druhu původem z jihovýchodní Asie je Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus.

Invazivní druh komára se rozšiřuje na evropská území.
Invazivní druh komára se rozšiřuje na evropská území.
Foto: Shutterstock

Z dálky vypadá jako běžný komár, ovšem tento drobný vetřelec z tropických oblastí s sebou může přinést zdravotní neduhy i možné riziko nemocí včetně viru zika nebo nemocí typu horečka dengue. Jedná se o malý druh komára, který je vysoce přizpůsobivý a velmi rychle se množí. Podle odborníků by jeho dopad na Česko mohl být v budoucnu výraznější, než se původně předpokládalo.

V Evropě se už vyskytuje

Podle evropských úřadů se komár tygrovaný již usadil v několika evropských zemích. Patří mezi ně Itálie, Chorvatsko, Německo a v posledních letech také jih Rakouska. Na našem území byl několikrát zachycen v různých lokalitách, které jsou spojeny s mezinárodní dopravou – jedná se o sklady zboží, průmyslové zóny nebo dálniční odpočívadla. Komár tygrovaný se sem dostal především v použitých pneumatikách nebo v kontejnerech se zbožím. To, že se mu u nás nepodařilo usadit natrvalo, znamená, že zatím nedokázal přežít zimu a vytvořit stálou populaci. To se ovšem může brzy změnit.

Šíří se zejména prostřednictvím mezinárodní dopravy. , ...

Teplejší léta mohou k výskytu komára přispět

A to zejména proto, že klíčovým faktorem pro šíření tohoto druhu je počasí. Komár tygrovaný totiž potřebuje k přežití teplé a vlhké klima. Díky klimatickým změnám se podobné počasí v Česku vyskytuje stále častěji, stačí si vzpomenout na počasí, které nás několik posledních letních měsíců provázelo. Suchá a horká léta doprovázejí přechodné srážky – spolu dohromady pak vytváří ideální podmínky pro rozmnožování komára tygrovaného.

Zajímavostí je, že oproti běžným komárům je tento druh aktivní i přes den, je agresivnější, častěji bodá a často se vyskytuje v blízkosti lidské činnosti. Svá vajíčka většinou klade do nádob se stojatou vodou, tedy do sudů, misek od květináčů nebo kbelíků. A právě to je jeden z důvodů, proč je tak obtížné jeho šíření kontrolovat.

Je zdravotní riziko velké?

V Evropě se zatím vyskytly ojedinělé případy nákazy nemocemi, které komár tygrovaný přenáší. Nicméně se stále častěji objevují varování před rostoucí pravděpodobností, že se u nás jednoho dne objeví první domácí případ nákazy, jelikož komár tygrovaný se s každým rokem usazuje blíž a blíž našemu území.

Například horečka dengue, jejíž přenos má komár tygrovaný na svědomí, se už objevila například v jižní Francii, Itálii nebo Španělsku. Což jsou oblíbené turistické destinace mnoha českých turistů. A jak konkrétně nemoc komár může na člověka přenést? Nejprve se musí napít krve infikované osoby, tedy například turisty, který se vrátil ze zahraničí, a poté virus přenese dál.

Komár tygrovaný je agresivnější a častěji bodá. , ...

Co s tím lze dělat

Naprostým základem obrany proti štípnutí od komára tygrovaného je prevence a především monitoring. Odborné kruhy pravidelně monitorují výskyt komára tygrovaného a tvoří takzvané mapy výskytu. V některých zemích dokonce fungují mobilní aplikace, pomocí kterých mohou lidé nahlásit podezřelý výskyt tohoto invazivního hmyzu příslušným úřadům.

Každý z nás se pak u sebe doma může zaměřit na drobnou prevenci v podobě eliminace stojatých vod kolem obydlí a na zahradách. Jedná se zejména o konve, květináče, pneumatiky či sudy na zachytávání dešťové vody. Veškeré prostory či nádoby, kde může zůstat voda po delší dobu, jsou totiž potenciálními líhništi tohoto nebezpečného druhu komára.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Komár tygrovaný Výskyt Přenos nemocí
Zdroj: ecdc.europa.eu, unmc.edu, hygiena.szu.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější