Upozornění: Pokud máte v ložnici tento předmět, riskujete vážné zdravotní potíže. Češi ho sem dávají běžně
O tom, že je spánek velmi důležitý a rozhodně by se neměl jeho vliv na zdraví podceňovat, ví již malé děti. Tento fakt potvrzuje i celá řada studií.
Odborníci se shodují, že kvalitní spánek spolu se zdravým jídelníčkem a pohybem tvoří základ pevného zdraví a dlouhověkosti. Přesto jej celá řada lidí stále bere na lehkou váhu. Někteří jedinci pak sice dbají na to, aby spali doporučovaných sedm až osm hodin denně, nicméně to samo o sobě nemusí stačit. Je totiž mimořádně důležité klást důraz i na jeho kvalitu. Tu přitom mohou narušit i některé velmi drobné předměty, které se v ložnicích nacházejí zcela běžně. Které to jsou a proč mohou mít vysoce negativní vliv na kvalitu spánku?
Největší protivníci kvalitního spánku
Zmíněnými předměty jsou všechny, které disponují obrazovkou - řeč je tedy například o mobilních telefonech, televizích, počítačích nebo tabletech.
Důvodů, proč byste tyto předměty rozhodně neměli nechávat v ložnici, existuje hned několik:
- Obrazovky zpravidla vyzařují modré světlo.
- Předměty s obrazovkou často vydávají rušivé zvuky.
- Používání zařízení s obrazovkou před spaním nadměrně stimuluje mozek a může být zdrojem stresu.
Nejdémonizovanější je modré světlo
Ve většině případů jsou předměty s obrazovkou démonizovány především z toho důvodu, že vyzařují takzvané modré světlo. Jeho škodlivosti se již věnovala celá řada studií, které došly k závěru, že dokáže potlačit tvorbu melatoninu.
To může být velký problém, neboť melatonin je velmi důležitým hormonem, který má výrazný vliv na regulaci cirkadiánního rytmu.
Melatonin, který je přezdíván jako hormon spánku, se obvykle začne vyplavovat ve chvíli, kdy zapadne slunce. Pro organismus se – velmi zjednodušeně řečeno – jedná o signál, že nastal čas nachystat se ke spaní. Jenže jakmile lidské oči pohlcují modré světlo, k vyplavení melatoninu může dojít pouze ve snížené míře, nebo v extrémních případech vůbec. Specializované buňky v sítnici, které jsou známé rovněž jako ipRGCs (zkratka pro intrinsically photosensitive retinal ganglion cells, což v překladu do českého jazyka znamená vnitřně fotosenzitivní gangliové buňky sítnice), totiž po vystavení modrému světlu vydají signál k potlačení tvorby melatoninu. V důsledku toho je mozek nesprávně přesvědčen o tom, že je stále den.
To může vést k prodloužení doby usínání, snížení spánkové doby nebo zhoršení kvality spánku.
K zachování objektivity by se slušelo dodat, že někteří odborníci tvrdí, že démonizace modrého světla je přehnaná. „Když se podíváme zpět na všechny faktory, které mohou škodit našemu spánku, obrazovky jsou přeceňovány,“ řekl například respektovaný klinický psycholog Michael Gradisar, který se podílel na článku publikovaném v odborném časopise Sleep Medicine Reviews.
Není však pochyb o tom, že určitý negativní vliv na spánek modré světlo může mít. Proto byste se mu před spaním raději neměli vystavovat.
Jak modré světlo omezit
Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak modré světlo omezit. V první řadě je vhodné na mobilním telefonu (či jiném zařízení s obrazovkou, pokud tuto možnost nabízí) zapnout filtr na modré světlo.
Ještě efektivnější pak mohou být brýle, které jsou přímo určeny k blokování tohoto typu světla. Ty je možné pořídit za několik stovek korun.
Další důvody, proč může přítomnost předmětů s obrazovkou zhoršit kvalitu spánku
Navíc existují i další důvody, proč není vhodné ponechávat předměty s obrazovkou v ložnici. Odborníci upozorňují například na to, že čtení e-mailů nebo procházení sociálních sítí před spaním může mít negativní vliv na psychické rozpoložení a stimuluje mozek, v důsledku čehož může dojít k prodloužení doby usínání.
Předměty s obrazovkou navíc často vydávají různé zvuky, což může být rušivé a někdy vést dokonce i k probuzení.
Z výše zmíněného jasně vyplývá, že mít v ložnici předměty s obrazovkou rozhodně není v souladu s dokonalou životosprávou.