Upozornění: Když se vám telefon přehřívá i mimo sluníčko, může to znamenat špehování

     
Lukáš Srnec
12. 7. 2025 ▪ 00:38

Zahřívá se vám mobil i ve chvílích, kdy ho téměř nepoužíváte, nejste na slunci a neběží náročná aplikace? Může to být signál, že je zařízení infikováno sledovacím softwarem. Přehřívání v klidovém režimu totiž často značí, že v telefonu na pozadí běží podezřelé procesy nebo aplikace.

Horký telefon může mít hned několik různých příčin.
Horký telefon může mít hned několik různých příčin.
Foto: Shutterstock

Zatímco u hraní graficky náročných her, zapnuté navigace nebo při natáčení videí je vyšší teplota telefonu normální, v klidovém režimu už jde o podezřelé chování. Mobil by mohl být napaden spywarem, což je škodlivý software, který v pozadí sbírá informace, sleduje aktivitu nebo odesílá data bez vědomí uživatele. Právě tyto procesy na pozadí mohou zatěžovat procesor natolik, že se zařízení začne přehřívat i bez zjevné příčiny.

Přehřívání v klidu není normální

Nezvyklé zahřívání telefonu při minimálním používání bývá prvním viditelným příznakem, že není něco v pořádku. Pokud navíc dochází k rychlejšímu vybíjení baterie, zpomalení systému, samovolnému zapínání displeje nebo neobvyklému využívání dat, je podezření na škodlivý software oprávněné.

Někdy se objevují i podivnosti během hovorů jako je například ozvěna, výpadky signálu nebo náhlé přepojení. V takovém případě může jít o spyware, který sleduje pohyb, čte zprávy nebo dokonce zapíná mikrofon či kameru. Člověk si ničeho nemusí všimnout, ale zařízení je trvale zatěžované, což se poté projeví právě přehříváním.

V některých případech si můžete všimnout i drobných vizuálních změn. Například samovolného rozsvícení displeje, pomalejší odezvy při psaní zpráv nebo náhodného spouštění aplikací. Tyto detaily mohou působit nenápadně, ale dohromady jsou jasným identifikátorem napadeného mobilního telefonu.

Přehřívání telefonu může mít více příčin. , ...

Co s tím? Nejdřív kontrola aplikací

V první řadě je vhodné otevřít nastavení telefonu a zjistit, které aplikace běží na pozadí. Pokud se mezi nimi nachází něco neznámého, je lepší daný proces ukončit. V nastavení baterie lze zjistit, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie. Pokud tam figuruje něco, co jste sami nezapnuli, je na místě opatrnost.

Velmi důležité je také udržovat operační systém aktuální. Výrobci do aktualizací pravidelně přidávají bezpečnostní záplaty, které opravují známé problémy. Starší verze systému jsou tak k podobným útokům mnohem náchylnější.

Bezpečnostní experti doporučují spustit antivirovou kontrolu pomocí ověřených nástrojů jako je český Avast nebo Bitdefender. Tyto aplikace jsou schopné detekovat i skrytý spyware. Pokud se problémy opakují nebo žádná z běžných kontrol nic neodhalí, může být řešením restart do továrního nastavení. Ten zařízení kompletně vyčistí, ale je nutné si předtím zazálohovat všechna data.

Od věci není nainstalovat antivirus a jednou za čas spustit kompletní diagnostiku telefonu. , ...

Sledování telefonů už není výjimka

Zaznamenané případy ukazují, že špehování telefonů není výsadou hackerů nebo zločinců. Naopak, čím dál častěji si spyware do mobilu instaluje blízká osoba, například žárlivý partner. V takovém případě mluvíme o tzv. stalkerwaru. Tento typ aplikací bývá skrytý, má oprávnění k přístupu k poloze, mikrofonu i fotoaparátu a jeho hlavním cílem je sledovat oběť bez jejího vědomí.

Napadení si majitel telefonu často dlouho nevšimne a neobvyklé chování telefonu tak je jediným vodítkem, že se v zařízení děje něco podezřelého a právě jeho časté přehřívání je jedním z nejvýraznějších signálů.

Prevence je základní obrana

Aby se uživatelé podobným problémům vůbec vyhnuli, je dobré dodržovat několik základních pravidel. Neinstalovat aplikace z neoficiálních zdrojů, dávat pozor na oprávnění, která aplikacím udělujete, a používat silná hesla. Základem ochrany je také zapnuté dvoufázové ověření a nesmíme zapomenout ani na pravidelné zálohování dat.

Pokud máte pocit, že je váš telefon sledován, ale nevíte, co přesně hledat nebo jak situaci řešit, obraťte se třeba na odborníky z Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který kromě jiného poskytuje také základní poradenství v oblasti digitální bezpečnosti.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Kyberbezpečnost Přehřívání telefonu Ochrana soukromí
Zdroj: MobilMania.cz, E-Bezpečí.cz, nukib.gov.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější