Toto tajné nastavení dává firmám přístup k vašim soukromým informacím. Naučte se ho zablokovat

     
Lukáš Srnec
26. 7. 2025 ▪ 21:13

V dnešní době operační systémy i aplikace sbírají vaše soukromá data, často bez vašeho vědomí. Existuje přitom i méně nápadné sledování, které může vaše soukromí ohrozit. Jak ve Windows, macOS, Androidu a iOS vypnout funkce, které sledují vaše chování, a omezit přístup aplikací k citlivým údajům?

Naučte se hlídat si své soukromí v online světě.
Naučte se hlídat si své soukromí v online světě.
Foto: Shutterstock

Každý den používáme zařízení, aniž bychom si uvědomovali, kolik informací se sbírá. Ať už jde o diagnostická data zasílaná výrobcům, oprávnění aplikací ke čtení zpráv, kontaktů nebo historie prohlížení, nebo synchronizaci dat s cloudem či třetími stranami, naše soukromí je vystaveno výraznému riziku. Jak jednotlivé funkce deaktivovat a jaké nástroje vám pomohou udržet data pod kontrolou?

Diagnostická data ve Windows

Operační systém Windows je známý rozsáhlým sběrem diagnostických údajů, které jsou odesílány na servery Microsoftu. Ve výchozím nastavení běží na pozadí služby jako DiagTrack nebo Propojená uživatelská prostředí a telemetrie, které neustále sledují činnost uživatele. Tyto služby je možné v nástroji services.msc ručně vypnout a nastavit na Zakázáno, čímž se jejich činnost zastaví.

V novějších verzích Windows lze v nastavení soukromí deaktivovat zpětnou vazbu, historii aktivit i další sledovací funkce. Pokročilejší uživatelé mohou využít skripty nebo nástroje, které upraví registr, blokují komunikaci s telemetrickými servery a upraví pravidla ve firewallu.

Přístup aplikací k soukromým datům

Většina aplikací vyžaduje oprávnění ke čtení dat, která pro svůj běh nutně nepotřebuje. Jde například o SMS zprávy, kontakty, polohu, mikrofon, e‑mail nebo historii prohlížení. To vše mohou aplikace získat jen díky tomu, že jim uživatelé udělili přístup bez většího zamyšlení.

Naštěstí je možné tato oprávnění kdykoliv upravit. V nastavení jednotlivých operačních systémů najdete přehled všech povolení a můžete je odebrat aplikacím, kterým nedůvěřujete nebo je nevyužíváte. Důležité je také pravidelně kontrolovat nové instalace. Některé aplikace žádají více přístupů, než by měly.

Jak funkce vypnout v jednotlivých systémech

Windows: V menu Soukromí a zabezpečení lze vypnout diagnostiku, omezit historii aktivit a vypnout personalizaci podle chování. Kromě toho je možné deaktivovat služby telemetrie přes správce služeb.

macOS: V nastavení Zabezpečení a soukromí najdete volby pro vypnutí analytiky, sdílení diagnostiky nebo lokalizačních služeb. Mnohé funkce lze omezit i v nastavení účtu Apple ID.

Android: V menu Soukromí je možné zrušit odesílání údajů o používání, kontrolovat oprávnění aplikací a vypnout automatickou synchronizaci.

iOS: Uživatelé mohou deaktivovat analytická data v nastavení soukromí, spravovat oprávnění jednotlivých aplikací a vypnout zálohování do iCloudu.

Ve Windows si sami můžete zvolit, jaká data budete dávat volně k dispozici. , ...

Synchronizace s cloudem a třetími stranami

Cloudové služby usnadňují život, ale zároveň mohou znamenat zásah do soukromí. Aplikace si často synchronizují obsah s úložištěm výrobce nebo sdílejí data s externími partnery, aniž by o tom uživatelé měli jasné informace. To se může týkat fotek, kontaktů, dokumentů nebo údajů o chování uživatele.

Je nutné zkontrolovat nastavení synchronizace a všechny možnosti, které umožňují „sdílení s partnery“, „vylepšení služeb“ nebo „automatické zálohování“. Vypnutí těchto funkcí často výrazně zvýší úroveň soukromí a sníží množství přenášených dat.

Ochranné nástroje a aplikace

Základem ochrany je VPN, která šifruje přenos dat a brání třetím stranám v odposlechu. Vedle toho existují firewally pro aplikace, které umí zastavit nežádoucí síťovou komunikaci na pozadí. Na Androidu či iOS se osvědčily nástroje jako Blokada nebo Lockdown Privacy, které blokují sledovací skripty i reklamy.

Doporučit lze i nástroje na ochranu proti spywaru, které upozorní na podezřelé aktivity aplikací. Pokud nechcete jít cestou specializovaného software, můžete alespoň pravidelně kontrolovat aktualizace a povolení jednotlivých aplikací.

Zvažte pořízení VPN aplikace, která zároveň šifruje přenos dat. , ...

Ochrana soukromí v online světě není nijak složitá

Většina běžných uživatelů si ani neuvědomuje, kolik dat o sobě neustále odevzdává, často úplně zbytečně. Přitom k výraznému zlepšení soukromí stačí několik minut v nastavení. Pokud chcete mít svá data pod kontrolou, naučte se vypnout telemetry, omezit oprávnění aplikací a zkontrolovat cloudové synchronizace. Ochrana soukromí je dnes otázkou volby. Záleží jen na vás, jestli ji využijete.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Kyberbezpečnost Android Ochrana soukromí IOS Windows
Zdroj: dtest.cz, instaluj.cz, iRozhlas.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější