Má ještě vaše babička tenhle talíř nebo podšálek? V aukcích se dnes prodává za miliony
Peněz není nikdy dost. Zdraví si za ně nekoupíš, jak praví známé přísloví, ale na škodu nejsou. Vaše babička přitom doma může mít skrytý „poklad“. Některé talíře či podšálky jsou totiž opravdu vzácné. A tím pádem velmi drahé. Lze tak díky nim výrazně obohatit rodinný rozpočet.
Některé staré věci končí vyhozené na smetišti, další zaprášené na půdě či v garáži. Přesto mohou být opravdu vzácné. Terno lze udělat v případě, má-li vaše babička vzácný talíř nebo podšálek. Ačkoli by se mohlo zdát, že vysoce ceněné kousky v českých domácnostech nenajdete, opak je pravdou. I u nás se mohou tu a tam objevit talíře či podšálky, jejichž cena může být takřka astronomická. Co je dnes sběrateli vysoce ceněné a jak by se takové předměty mohly objevit právě u vás?
Nákup za pár korun, prodej za miliony
Keramika a porcelán jsou sběrateli hojně vyhledávány odedávna. V roce 2013 však svět fascinoval příběh z USA. Tehdy se jediná čínská mísa prodala na aukci v New Yorku za úctyhodných 2,2 milionu dolarů (cca 43 milionů korun). Co je ovšem úchvatné, že její majitel ji koupil o šest let dříve poblíž svého domu v rámci sousedského výprodeje za 3 (slovy tři) dolary! Proč se ale v našich luzích a hájích vůbec zabývat takovými příběhy zpoza Atlantiku více než jen jako vzdálenou kuriozitou? Protože i v českých domácnostech se mohou skutečně nacházet některé vzácné kousky.
Každý starý talíř není nutně poklad
Proč je čínský porcelán tak drahý? Kvůli jeho historické tradici, náročným výrobním procesům, ručnímu zpracování, kvalitním materiálům i umělecké hodnotě. Přední evropské online tržiště pro aukce umění, starožitností a sběratelských předmětů The-saleroom.com aktuálně nabízí spoustu kousků čínského porcelánu za pětimístnou částku. V librách šterlinků, pochopitelně.
Nejen nádobí z Číny je ovšem vysoce ceněné. Oblíbená je třeba i majoliková keramika, která se do Evropy začala šířit ze Španělska v 16. století. Ne každý starý talíř je nutně poklad, sběratelé však obecně oceňují kvalitu zpracování, krásu, místo původu, historickou hodnotu a dobrý stav, jenž může být opravdu důležitý. Nejcennější jsou totiž talíře či podšálky, kterým zub času na kráse nic neubral.
Zajímavé částky lze přitom vydělat i u nás. To přitom neplatí jen pro oficiální aukce. Podíváte-li se na nabídku předních českých online bazarů či aukčních portálů, najdete zde porcelán, který je nabízen za šestimístné částky. Nemusí se přitom nutně jednat jen o více než 100 let staré sošky a vázy, ale třeba také o kávový servis, u něhož není nemožné, že ho má v obýváku vystavený vaše babička.
Co dnes mohou mít Češi doma?
Český porcelán má dlouhou tradici. Někteří lidé tak mají doma ryze tuzemské kousky. Výjimkou však nejsou ani vzácné předměty zahraniční provenience. Jak by se ale mohl „exotický“ talíř nebo podšálek ocitnout u babičky v kredenci? Možností existuje hned několik. V minulosti byl porcelán častým reprezentačním darem. Může jít tedy o „prezenty“ od zahraničních delegací, případně o předměty přivezené z obchodních a diplomatických cest, na něž někteří našinci občas vyráželi.
Za socialismu pochopitelně fungovala i starožitnictví. Sem se dostávaly „poklady“ třeba ze zámků, jež byly komunistickým režimem zkonfiskovány. Podle pamětníků se ale rozprodávaly i rodinné sbírky. Třeba pro zisk peněz do Tuzexu. Šlo zde přitom najít i vzácné a ceněné kousky. „Byly to muzeální kusy, tehdy ležely na krámě a prodávaly se za pár korun,“ uvedl sběratel Vlastimil Srp. Vzpomínal při tom i na soubojové pistole, jež stály 40 Kčs. Aktuálně ovšem mají hodnotu 300 tisíc korun! Příběh jako z USA je tedy reálný i v české kotlině.