Podle čeho si revizoři vybírají cestující ke kontrole? Rozhoduje chování, vzhled i zavazadla

     
Hana Smětáková
4. 7. 2025 ▪ 18:00

Kontrola jízdenek revizorem se mnohým lidem jeví jako náhoda. Pravdou ale zůstává, že tito pracovníci si podezřelé osoby vytipují podle několika základních znaků. Poté jdou na jistotu nejprve k nim a až poté se přesouvají k ostatním (ne tolik podezřelým pasažérům).

Podle čeho se revizoři orientují?
Podle čeho se revizoři orientují?
Foto: Shutterstock

Pokud si zapomenete nebo si dokonce schválně nekoupíte jízdní doklad, revizoři to na vás s největší pravděpodobností poznají na první pohled. Přece jen za sebou mnohdy mají léta praxe, profesionální výcvik a jsou zvyklí pracovat s nepoctivostí přepravovaných pasažérů. Co jim jako první prozradí, že cestujete bez platného dokladu? Pokud se těmto věcem vyhnete, je možné, že vás namátková kontrola příště mine. Ale vždy je samozřejmě lepší si jízdní doklad zakoupit a následující článek proto rozhodně nemá sloužit jako návod k nekalému chování.

Černého pasažéra prozradí nervozita

Jakmile si člověk uvědomí, že si zapomněl koupit jízdenku (nebo si ji cíleně nekoupil), může se u něj objevit určitá míra nervozity. Má tendenci se po vozidle často rozhlížet a kontrolovat, zda náhodou zrovna nenastoupil revizor. Tito lidé mnohdy neklidně poposedávají a vyhýbají se přímému očnímu kontaktu. Pro revizory se však zpravidla jedná o sázku na jistotu.

Revizoři nepoctivce často vytipují už na zastávce , ...

Podezřelým chováním může být také snaha cestujících se nějakým způsobem schovat. Například za kšiltovkou, slunečními brýlemi nebo třeba knihou. 

Pokud tedy budete činit pravý opak a budete působit klidně a jistě, je pravděpodobné, že revizoři nabydou dojmu, že jste bezproblémový cestující a raději se budou věnovat někomu jinému. 

Cestujete s kufrem? Pro revizory jste jasný cíl

Tento trik revizoři často používají ve velkých městech, tedy například v Praze nebo Brně, kde se pohybuje větší množství cizinců. Poznají je často podle většího počtu objemných zavazadel. 

Pravidlem přitom není, že by tito cestující jízdní doklad zakoupený neměli. Často si jej koupí s domněnkou, že se jedná o ten správný. Při následné kontrole revizorem však mohou přijít na to, že si například zakoupili jízdenku na nedostatečný počet zón nebo zlevněnou jízdenku, na kterou nemají nárok. Čeští revizoři přitom s cizinci nemívají slitování a uchýlí se k pokutě, místo aby měli pochopení. 

Prozradí vás nervozita i touha se schovat , ...

Jak na revizory působí ošuntělé oblečení

Někteří revizoři přiznávají, že při výběru cestujících ke kontrole zohledňují i jejich celkový vzhled. Například u osob, které působí zanedbaně nebo mohou být bez domova, se kontrolám často vyhýbají. Revizoři jsou si totiž dobře vědomi toho, že by museli volat městskou policii a celá věc by je zdržovala od práce. Proto často dělají, že tyto osoby nevidí a raději si ke kontrole vyberou někoho jiného. 

Revizoři jsou placeni od počtu pokut

Motivace revizorů je však zřejmá. Jejich cílem je během jednoho pracovního dne chytit co nejvíce nepoctivců a udělit tak co největší počet pokut. Jejich hnacím motorem je tedy odměna, neboť počet pokut se přímou úměrou podepisuje na výši jejich výplaty. 

Tarifní plat přepravních kontrolorů se pohybuje v rozmezí zhruba od 23 000 do 31 000 Kč s 33% měsíční výkonnostní odměnou. Kromě toho však mají navíc kolektivní smlouvou zajištěnou ještě odměnu ve výši 200 Kč za každou pokutu uhrazenou buď na místě, nebo nejpozději do 30 dnů. Za neuhrazenou vypsanou pokutu revizorům náleží pouze 8 korun. S takto nízkou odměnou se tak typicky setkají právě u výše zmíněných osob bez domova, kteří nemají finanční prostředky pro zaplacení pokuty. I to je důvod, proč je revizoři přehlížejí a raději se zaměří například na cizince, kteří se zaplacením nemívají potíže.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Revizor Kontrola Pokuta
Zdroj: idnes.cz, metro.cz, tn.nova.cz