Odborníci varují: Tento ranní zvyk zvyšuje riziko infarktu až o 70 %. Dělá ho každý druhý Čech
Ranní aktivity má spousta lidí zautomatizované. Vstaneme, osprchujeme se, vyčistíme si zuby – bez přemýšlení a často ve spěchu. Právě jeden z běžných denních návyků přitom podle kardiologů může zvyšovat riziko srdečního infarktu. Alarmující je, že tento návyk má velké množství Čechů.
To, čemu se věnujeme hned po probuzení, může mít hluboký dopad na naše zdraví. Souvisejí s tím samozřejmě i aktivity, ke kterým se uchylujeme během dne. Někdy tak nevědomky můžeme zvyšovat riziko zdravotních problémů hned z několika důvodů.
Vynecháváte snídani? Riskujete
Mnoho Čechů se ráno snídani vyhýbá. Někteří tak činí z pohodlnosti, jiní se zkrátka a jednoduše nemohou přinutit ráno nějaké jídlo sníst. Z mnoha stran však slýcháme, že právě snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. To se potvrzuje i podle slov odborníků.
Zkoumáním tohoto faktoru se zabývali američtí vědci, kteří v rámci studie sledovali více než čtyři tisíce úředníků středního věku po dobu šesti let. Jeden z pěti účastníků si po ránu dopřával poměrně velkou snídani s energetickou hodnotou zhruba 400 kalorií, ostatní pak začínali svůj den spíše menším pokrmem. Zhruba každý třicátý sledovaný člověk snídani zcela vynechal.
Vědci následně za pomoci ultrazvuku sledovali stav tepen jednotlivých účastníků a přišli k zajímavému zjištění. Ti, kteří ráno nejedli, měli více než dvojnásobnou šanci, že se u nich objeví ateroskleróza. Jedná se o onemocnění tepen, při kterém se uvnitř velkých tepen tvoří takzvané aterosklerotické pláty.
Ateroskleróza může způsobit další onemocnění
Podle toho, jaká konkrétní část těla je aterosklerózou postižena, se mohou objevit různé zdravotní potíže. Například při arterioskleróze koronárních tepen může dojít k ischemické chorobě srdeční, která je spojena s rizikem infarktu myokardu. Ateroskleróza krčních a mozkových tepen může způsobit zhoršené zásobování mozku kyslíkem a pokud se tepny zablokují úplně, hrozí pacientovi cévní mozková příhoda. Ateroskleróza v oblasti ledvinných tepen pak může být spojena s rizikem selhání ledvin.
Další problémy může způsobit i pití kávy na lačno
Snídani bez problémů vynecháte, ale šálek silné kávy si po probuzení odpustit nedokážete? I v takovém případě si zaděláváte na velký problém, přičemž takový zvyk je u Čechů poměrně běžný. Po noci bez příjmu tekutin je ale naše tělo dehydratované a jako první bychom mu tedy měli dopřát tekutiny. Pokud si místo toho dopřejeme kávu s odvodňujícím účinkem, může z už tak dehydratovaného těla vysát poslední zbytky tekutin.
Pití kávy nalačno může být spojeno také s určitým nepohodlným pocitem v žaludku, který je způsoben zvýšenou kyselostí žaludečního prostředí. Káva má totiž pH 5, přičemž v žaludku je přirozená kyselost o něco nižší. Vzhledem k tomu může její konzumace vyvolat krátkodobý nepříjemný pocit, který se častěji objevuje u citlivějších osob.
Přispívá káva na lačný žaludek stresové zátěži?
V poslední době se rozšířilo tvrzení, že pití kávy nalačno zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. To sice může být pravda, ale nemusí to platit obecně pro všechny. U těch, kteří kávu pijí pravidelně, je totiž její vliv na hladinu kortizolu velmi malý. Řada gastroenterologů se navíc shoduje v tom, že hladina stresového hormonu se v takovém případě nezvyšuje vůbec. Na druhou stranu ale krátkodobě zvyšuje krevní tlak. Její nadměrná konzumace po probuzení tak u lidí s vyšším krevním tlakem může způsobit potíže.
Vždy ale samozřejmě záleží na tom, jak konkrétně vaše tělo na příjem kofeinu reaguje. Citliví jedinci si tak mohou šálek oblíbeného nápoje dopřát raději později během dne.