Dovolenou si v srpnu raději rozmyslete. Z dovolené se snadno stane noční můra
Letní prázdniny se neodmyslitelně pojí s dovolenými. Jejich cílem je zpravidla načerpat energii a pořádně si odpočinout.
Jenže v některých případech dovolená přinese turistům spíše spoustu nových starostí, stres nebo nepříznivé situace namísto vytouženého odpočinku. Míra rizika, že vaše dovolená nedopadne tak, jak jste si představovali, se může odvíjet mimo jiné i od jejího termínu. Velmi rizikovým termínem je například srpen, i když se paradoxně jedná o měsíc, na který si lidé plánují dovolenou velmi často. Proč nemusí být vhodný?
Počasí může nepřipravené turisty pořádně zaskočit: Srpen je nejen obdobím veder, ale v některých destinacích i dešťů
V České republice je počasí v srpnu zpravidla přijatelné. Samozřejmě občas udeří bouřky, nebo panují neúprosná vedra, ale není to pravidlem. V některých jiných státech je nicméně počasí v srpnu plné extrémů, které lze očekávat.
Například v jižní Evropě v průběhu srpna zpravidla kulminuje vlna veder. V oblíbených destinacích ve Španělsku, jako je Madrid nebo Sevilla, průměrné denní teploty běžně oscilují okolo 35 °C, někdy dokonce atakují hranici 40 °C. Podobné teploty jsou běžné i v Řecku, Albánii, Portugalsku nebo jižních částech Itálie či Chorvatska. S vysokými teplotami se můžete setkat rovněž v Egyptě (průměrné denní teploty v srpnu činí 28 až 38 °C v závislosti na oblasti, někdy vyšplhají až ke 46 °C), Turecku (denní teploty se běžně pohybují okolo 30 až 35 °C), Tunisku (lze očekávat teploty 30 až 45 °C) nebo stále oblíbenějších Spojených arabských emirátech (denní teploty se nezřídka pohybují v rozmezí od 34 °C do 40 °C, někdy mohou vyšplhat dokonce až k neuvěřitelným 50 °C).
V některých státech zase v průběhu srpna přichází období dešťů (respektive monzunové období). To se týká například některých oblastí vysoce oblíbeného Thajska. Za zmínku stojí například Chiang Mai, kde v srpnu v průměru prší více než 20 dní. Není divu, že tam v tento měsíc hrozí i sesuvy půdy či rozsáhlé povodně.
Deštivá sezóna začíná i na severu Vietnamu, kde v srpnu běžně přicházejí kromě neústupných dešťů i intenzivní tropické bouře.
Mezi další známé státy, kde vám v srpnu mohou dovolenou zkazit vydatné deště, patří Indie, Laos, Kambodža, Maledivy, Bangladéš, Indonésie, Malajsie, Filipíny nebo Srí Lanka.
Jak se nepříznivému počasí přizpůsobit
Jakmile denní teploty překročí 30 °C, výrazně se zvyšuje riziko dehydratace či úpalu. V takových případech byste se tím pádem neměli věnovat náročným fyzickým aktivitám. Přes poledne je pak vhodné se přímému slunečnímu záření vůbec nevystavovat. V úvahu tedy nepřichází ani intenzivní opalování. Pokud nechcete trávit čas na apartmánu, můžete si jít zaplavat k moři či do bazénu. V tomto případě však mějte na paměti, že byste si měli pravidelně namáčet celé tělo – tedy i hlavu a ramena.
Ve vysokých teplotách je rovněž doporučováno nosit lehké světlé oblečení, které je prodyšné. Zapomínat byste neměli ani na sluneční brýle a pokrývku hlavy (ideální je klobouk nebo kšiltovka).
Samozřejmostí je potom dodržování pitného režimu. Vyhýbejte se pití slazených nápojů. Ideální je čistá či minerální voda.
Pokud cestujete do destinací, kde hrozí častý výskyt dešťů, mějte při plánování výletů vždy v rezervě alternativní program. Hodit se vám bude rovněž oblečení, které rychle usychá. V každém případě pak sledujte lokální předpovědi počasí, neboť tropické bouře mohou být i vysoce nebezpečné.