Aktuálně: Podvodníci útočí chytře. SMS zprávy vypadají důvěryhodně, ale tento detail je prozradí

     
Lukáš Srnec
7. 7. 2025 ▪ 20:00

Zpráva může vypadat jako oficiální upozornění od pošty, ale ve skutečnosti je to past. Takové podvody jsou opravdu nebezpečné - stačí jedno kliknutí a můžete přijít o peníze nebo citlivé informace. Nová vlna podvodných SMS je chytrá, rychlá a dokáže překvapit i zkušené uživatele.

Na první pohled běžná SMS, ve skutečnosti je to podvod.
Na první pohled běžná SMS, ve skutečnosti je to podvod.
Foto: Shutterstock

Phishing je podvodná metoda, kdy se útočníci snaží získat vaše citlivé údaje pomocí falešných zpráv nebo e-mailů. Smishing je jeho varianta přes SMS, tedy textové zprávy, která cílí na to, abyste klikli na škodlivý odkaz nebo poskytli důležité informace.

Jak smishing funguje?

Útočník se vydává za důvěryhodnou instituci a vybízí příjemce ke kliknutí na odkaz, který vede na podvodnou stránku. Zprávy jsou psány úsporně, bez emocí a bez viditelných chyb, tedy přesně tak, jak bychom očekávali od profesionální komunikace.

Cílem útoků je vylákat přihlašovací údaje, čísla platebních karet nebo jiné citlivé informace. Nejde přitom o nahodilé rozesílky. Podvodníci často reagují na sezónní události, jako jsou Vánoce, daňové termíny nebo volby. Věrohodnost jejich zpráv často podporují loga, formátování nebo odkazy, které na první pohled vypadají legitimně.

Za koho se útočníci nejčastěji vydávají?

1. Doručovací služby: Typický scénář vypadá takto, že obdržíte zprávu s informací, že váš balíček nebyl doručen. Následuje odkaz na stránku, kde údajně můžete potvrdit adresu nebo uhradit clo. Ve skutečnosti jde o podvrh.

2. Banky: Podvodníci budou tvrdit, že byl váš účet zablokován, došlo k podezřelé aktivitě nebo je třeba aktualizovat přihlašovací údaje. Vyzvou vás k „přihlášení“ přes odkaz, který vede na napodobeninu bankovní stránky.

3. Státní instituce a úřady: Některé kampaně se vydávají za exekutory, finanční úřad nebo sociální správu. Hrozí pokutou nebo exekucí a nabádají k ověření identity či zaplacení.

4. Mobilní operátoři: Zpráva informuje o změně tarifu, neuhrazené faktuře nebo potřebě potvrdit osobní údaje. Působí technicky a důvěryhodně.

5. Policie ČR: Jde o poměrně nový trend, kdy útočníci zneužívají autoritu policie. Zpráva může obsahovat informaci o stíhání, oznámení nebo výzvu k přihlášení. Právě fakt, že se podvodníci nebojí vydávat za státní orgán, ukazuje míru jejich drzosti i důvěru v úspěch.

Podvodníci se vydávají například za Českou poštu. , Česká...

Jak poznat podvodnou zprávu?

Moderní smishingové zprávy mohou být jazykově správné a na první pohled bezchybné. Přesto se opakují některé znaky, které by vás měly varovat. Nejčastějším vodítkem je podezřelý odkaz. Může jít o doménu s neznámou koncovkou, jako například .xyz, .online nebo .verif.com. Často jsou odkazy zkrácené a není z nich jasné, kam vedou. Jindy napodobují název známé značky, ale s malou změnou. Třeba ceska-posta-cz.com místo oficiálního webu ceskaposta.cz.

Dále si všímejte tónu a obsahu zprávy. Podezřelá bývá hlavně časová naléhavost („do 24 hodin“, „okamžitá reakce nutná“), výzvy k zadání údajů nebo hrozby, například zablokování služby. Zpráva může obsahovat technický jazyk nebo působit jako bezpečnostní upozornění. Všechny tyto prvky jsou navrženy tak, aby vás zmátly a přiměly k rychlé reakci bez přemýšlení.

Klikli jste? Nepropadejte panice

Pokud jste na odkaz klikli, ale nic jste nevyplnili, není třeba panikařit. Stránku zavřete a raději si ověřte, zda se v zařízení neobjevují podezřelé aplikace nebo přesměrování. V případě, že jste zadali jakékoli údaje, je nezbytné ihned kontaktovat svou banku, zablokovat přístup k účtu či kartě a změnit hesla ke všem souvisejícím službám.

Dále se doporučuje antivirová kontrola telefonu a případně konzultace s odborníkem. Důležité je nepropadat panice, ale zároveň situaci začít řešit co nejrychleji.

Antivir může v krizi pomoci , ...

Jak se chránit?

Základem obrany je opatrnost při práci s odkazy. Pokud vám přijde nevyžádaná zpráva, neklikejte na odkazy ani neposkytujte žádné údaje. Informace si raději ověřte přes oficiální web, a to tak, že adresu sami zadáte do prohlížeče. Nevěřte ani tomu, že zpráva přišla „z čísla, které znáte“. I tohle jde dnes snadno napodobit. Dobrým pomocníkem může být bezpečnostní software, který vás na podvodné stránky upozorní. Pomáhá i dvoufaktorové ověřování. Díky němu nestačí útočníkovi jen vaše heslo. A konečně, používejte silná a unikátní hesla a pravidelně je měňte.

Opatrnosti není nikdy dost

Smishing funguje právě proto, že většina lidí na něj reaguje automaticky. Podvodníci nespoléhají na hloupost, ale spíše na zvyk a rutinu. Vědí, že když si zprávu otevřeme ve spěchu (třeba cestou do práce), bude větší šance, že klikneme bez rozmyslu. Zdravá digitální opatrnost není v dnešním světě na škodu.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Smishing SMS Podvod
Zdroj: nukib.gov.cz, policie.gov.cz, www.csas.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější