Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Velká Británie zakázala prodej brček a vatových tyčinek


Vatové tyčinky
Vatové tyčinky
Foto: pisauikan / Pixabay

2. 10. 2020    15:17

Ve Velké Británii už si brzy vůbec nekoupíte vatové tyčinky, plastová míchátka nebo brčka na pití. Od začátku října je totiž v platnosti zákon, který tyto výrobky mimo jednotky výjimek úplně zakazuje z důvodu snížení přírodní zátěže plynoucí z plastů.

Právě jednorázové plastové výrobky patří mezi největší znečišťovatele přírody a oceánů. Velká část jich totiž končí na skládkách a splavováním z měst i v řekách a následně oceánech. Tam tvoří stále se zvětšující ekologickou katastrofu, která pro nás sice zatím není tolik viditelná, ale již nyní nám může přinášet velké potíže.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Jen v anglii každý rok použijí 4,7 miliardy plastových brček

Očekává se totiž, že množství plastového odpadu do roku 2040 v mořích ještě výrazně vzroste. To ale má obrovské důsledky na životní prostředí mořských živočichů, kteří ve velkém množství v důsledku konzumace plastových částic hynou. Konzumace mikroplastů ale může mít v důsledku konzumace mořských živočichů vliv i na lidské zdraví.


Právě podíl plastového odpadu by tak britové chtěli novým omezením snížit. Odhaduje se, že jen v Anglii je každoročně použito více jak 4,7 miliardy plastových brček, 316 milionů míchadel a 1,8 miliardy vatových tyčinek, které bohužel končí právě v oceánech.


Nové nařízení mělo původně ve Velké Británii vstoupit v platnost už na začátku dubna, kvůli koronavirové krizi ale zákonodárci platnost zákona odložili. Nyní už ale zákonu nic nebránilo a tak mohl vstoupit v platnost. Aktuálně tak začala běžet od 1. října půlroční lhůta, která obchodníkům umožňuje vyprodat poslední zásoby.

Výjimku mají vědci, lékaři ale i osoby se zdravotním postižením

Výjimku v nařízení ale mají i nadále vědci či lékaři, kteří mohou vatové tyčinky nadále používat pro ospravedlnitelné účely. Nařízení se nevztahuje ani na osoby se zdravotním postižením, pro které například u plastových brček není jiná možnost.


V rámci boje proti platovému znečištění začne v příštím roce platit i další nařízení, které zvýší poplatek za igelitové tašky, které nabízejí maloobchodníci. Od dubna 2022 pak britská vláda zavede novou daň na plastové obaly, které nebudou alespoň z 30 procent recyklované.

Jednorázové plastové výrobky skončí v příštím roce v celé Evropské unii

Už v březnu minulého roku se na zákazu jednorázových plastových výrobků shodl Evropský parlament. Právě ten se dohodl na zákazu jednorázových plastových příborů, talířů, brček, vatových tyčinek a dalších výrobků od roku 2021.


Na zákaz už se několik let připravují i restaurace a další firmy. Například tuzemský řetězec rychlého občerstvení McDonald's už na jaře roku 2019 zahájil pilotní projekt s papírovými brčky, která nahrazují ty plastová. I přes výtky zákazníků na to, že se brčka brzy „nacucají“ tekutinou a pak jsou hůře použitelná je ale společnost rozšířila na všechny pobočky. Podle zástupců firmy si lidé musí na horší komfort ekologičtější varianty zvyknout.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: UK GOVVýběr z článků