Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Německo má nový rekord. 20 tisíc nově registrovaných elektromobilů za měsíc

Elektromobil Tesla na nabíječce
Elektromobil Tesla na nabíječce
Foto: Tesla

6. 10. 2020    19:07, komentáře

Dotace, nižší náklady, omezení vjezdu vozidel na fosilní paliva do měst či plány na zákazy prodejů automobilů na fosilní paliva v některých zemích. Možná i tyto důvody stojí za stále rostoucí poptávkou po elektromobilech a hybridních automobilech. Ty druhé jmenované by ale podle některých návrhů na zákaz konvenčních paliv mohly mít problém také.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Silného růstu elektromobilů se obávají „tradiční“ automobilky

Růst elektromobility je znát nejen na stále se rozšiřujících plánech automobilek na vytvoření nových modelů s provozem na baterie ale i v reálném provozu. V tom německém teď podle tiskové zprávy místního úřadu pro motorovou dopravu přibývá elektromobilů stále rychlejším tempem. V září totiž byla překonána hranice 20 tisíc nově registrovaných osobních elektromobilů. Těch bylo 21 188, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 260 procent.


Právě Německo patří mezi největší evropský trh s automobily a tak je snahou nejen německých automobilek co nejdříve nabídnout plnohodnotné elektromobily, které zajistí dlouhý dojezd a komfort svým uživatelům. To jim nyní jak ukazují data vychází.


Německým značkám jako je Volkswagen, Opel či Audi (který ovšem spadá pod koncern VW) ovšem také v oblasti elektromobilů silně šlape na paty americký konkurent Tesla. Ten je v současnosti oproti tradičním automobilkám ve vývoji elektrických vozidel přeci jen o krok dál, což si samozřejmě jejich šéfové uvědomují. Právě Tesla na německém trhu zaznamenala v září růst o 82,7% v rámci dovozových značek.

V Česku elektrická vozidla zatím příliš netáhnou

Z tuzemských dat mohou ale zatím automobilky alespoň u nás zůstat klidné. Podle Svazu dovozců automobilů (SDA) se totiž do konce září prodalo v Česku pouze 1 404 elektro­mobilů, což je necelý procentní podíl na prodejích. Moc lépe na tom u nás nejsou ani registrace hybridních elektromobilů, které dělají 0,8 procenta prodaných osobních automobilů.


Přes 95 procent prodaných automobilů od ledna do září tak mělo benzínový či naftový motor. Podíl konvenčních paliv u nás tedy dlouhodobě stejně jako na ostatních trzích klesá, ale tento pokles je opravdu velmi pozvolný.


Nízký růst elektromobility v tuzemsku ale může mít i jednoduchou příčinu a tou je státní podpora. V Německu stejně jako v několika dalších zemích Evropské unie poskytují státy dotační podporu na nákup elektromobilů. V tuzemsku je však tato podpora dostupná pouze pro firmy či živnostníky a běžný kupující na ni tak nedosáhne.


Přidat na Seznam.cz

Zdroj: kba.de, SDAVýběr z článků
Komentáře
Bohužel, zatím nebyly přidány žádné komentáře k článku, buďte první!

Přidat komentář