Začněte pračku spouštět přesně v tento čas, účet za energie vám klesne o polovinu

     
Martina Minaříková
27. 7. 2025 ▪ 13:02

V posledních letech jsou ceny za elektřinu kolísavé, a proto není divu, že mnohé domácnosti hledají praktické způsoby, jak svůj účet za elektřinu snížit, aniž by je to stálo velké úsilí či dokonce investice. Způsobů, jak toho dosáhnout, existuje hned několik. My se dnes zaměříme na ten, který by vás možná na první pohled nenapadl.

Zapínání pračky v nízkém tarifu se vyplatí.
Zapínání pračky v nízkém tarifu se vyplatí.
Foto: Shutterstock

I praním prádla se totiž dá efektivně ušetřit nějaký ten peníz do rodinného rozpočtu. A není to ani příliš složité. Stačí se zaměřit na způsob praní, správnou volbu programů, naplnění bubnu a především na konkrétní čas, kdy spotřebič zapínáte. Pokud patříte mezi domácnosti s dvoutarifním řešením, pomůže vám tento jednoduchý krok ušetřit až desítky procent z účtu za elektřinu.

Nízký tarif: Elektřina za nižší ceny

Možná vás v souvislosti s tímto tématem napadl takzvaný noční proud, který v minulosti fungoval od 22:00 do 6:00 a představoval možnost výrazné úspory. Dnes už ovšem nic takového není možné, respektive to není takto přímočaré. V současné době existuje místo nočního režimu takzvaný nízký tarif (NT). Jeho časy zapnutí a vypnutí se liší podle toho, jak elektřinu využíváte a jakého máte dodavatele.

Velmi také záleží na vašem konkrétním tarifu a na faktu, zda daný tarif nízký režim umožňuje. Třeba v tarifech D01d a D02d to není možné, protože se jedná o jednotarifní sazbu s jednotnou cenou elektřiny po celý den. Tarif využívají zejména majitelé chat, garáží nebo domácností s nízkou až běžnou spotřebou energie. Oproti tomu tarify D25d, D26d nebo D27d nárok na NT mají, protože jde dvoutarifní řešení, kdy NT mohou spotřebitelé využívat po dobu 8 hodin.

Zjistěte si, zda k praní prádla můžete využít nízký tarif. , ...

Jak již bylo zmíněno, časy spínání nízkého tarifu se liší. Dohledat je lze na stránkách vašeho distributora. Například ČEZ po zákaznících požaduje znát alespoň jeden z těchto údajů – číslo elektroměru, EAN (identifikační číslo odběrného místa), číslo HDO (hromadné dálkové ovládání) nebo číslo odběrného místa. Všechny informace lze většinou najít na faktuře, stejně jako konkrétní typ vašeho tarifu.

Praní v nízkém tarifu

Jaký rozdíl může udělat praní při NT si ukážeme na konkrétním příkladu při dvoutarifním řešení D25d. V tomto tarifu lze čerpat levnější elektřinu po dobu 8 hodin, kdy je až o polovinu levnější než ve vysokém tarifu (VT). Pro úplnost ovšem musíme dodat, že cena jedné kilowatthodiny se liší v závislosti na konkrétním distributorovi.

Například distributor ČEZ účtuje svým zákazníkům v tarifu D25d při fixaci elektřiny na 3 roky cenu 6,45 Kč za kWh ve VT, v NT je to 3,71 Kč. E.ON s programem kompletní elektřina MAX nabízí cenu ve VT 6,63 Kč za kWh, v NT 3,77 Kč. A do přehledu nám zbývá dodat ještě Innogy Optimal s cenou ve VT 6,37 Kč a 3,87 Kč v NT. Souhrnně se tedy dá říct, že zájem o přesné časy nízkého tarifu se vám rozhodně vyplatí, protože ušetříte značnou část finančních prostředků. Při pravidelném praní několikrát týdně pak úspora ještě narůstá.

Další tipy, jak ušetřit při praní

Volba tarifu však není jedinou možností, jak při praní uspořit peníze. Vsadit můžete i další rady.

  • Využívejte funkci Odloženého startu

Dnes už mají pračky zcela běžně ve své programové výbavě funkci odloženého startu, tedy možnost načasovat spuštění pracího cyklu podle preferencí – třeba právě během nízkého tarifu. Některé modely pak dokonce umí načasovat konec pracího cyklu na předem zvolený čas, třeba když ráno vstáváte, nebo naopak odpoledne přicházíte z práce. Prádlo tak v bubnu nebude muset být příliš dlouho.

Buben zbytečně nepřeplňujte. , ...
  • Správné naplnění bubnu

Doporučenou kapacitu pračky zbytečně nepřeplňujte, ale zároveň ji nepouštějte ani tehdy, když máte doslova jen pár kousků prádla k přeprání. V prvním případě se vám prádlo nepropere rovnoměrně, protože ho bude v bubnu zkrátka moc. V druhém případě pračka při malé dávce prádla zbytečně spotřebuje mnoho vody a energie. Proto se doporučuje prát vždy, když máte plný koš.

  • ECO programy

Takzvané úsporné programy rozhodně neignorujte. Sice perou výrazně delší dobu, ale používají k tomu nižší teploty i delší máchání, čímž výrazně šetří náklady na elektřinu a vodu. Navíc oblečení praní v příliš teplé vodě spíše škodí. Pokud se chcete na praní při nižších teplotách zaměřit, doporučujeme tomu uzpůsobit volbu pracího prostředku. Je důležité, aby měl na etiketě uvedené, že je pro praní při nízkých teplotách vhodný.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Nízký tarif Praní prádla Jak ušetřit
Zdroj: cezdistribuce.cz, elektrina.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější