Výpadek zásob léku: Tisíce Čechů nyní čelí nedostatku životně důležité medicíny
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) hlásí již od poloviny května dočasnou nedostupnost některých léků. Tisíce pacientů v České republice se tak v současné době v lékárnách snaží sehnat určité předepsané medikamenty, ovšem marně.
Na vině jsou v tomto případě výrobní a distribuční problémy, které způsobily, že tyto léky v lékárnách aktuálně nenajdete. Jeden důležitý přípravek se přitom používá k léčbě srdečního selhání u pacientů, kteří mají potíže s dýcháním.
Obnovení dodávek tohoto léku nastane až v polovině října
Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil na přerušení dodávek léku LP LEVOSIMENDAN ZENTIVA (2,5MG/ML INF CNC SOL 1X5ML), a to z výrobních důvodů. Jedná se o koncentrát pro infuzní roztok, který se podává pacientům k léčbě srdečního selhání u lidí, kteří těžko popadají dech.
Podle aktuálně dostupných informací se obnovení dodávek plánuje až na 15. října 2025. Jelikož se pacientům podává ve formě infuze přímo do žíly, podává se v nemocnici, kde je může sledovat lékař. Ten zároveň rozhoduje o tom, jaké množství přípravku bude potřebovat a jak na léčivou látku bude reagovat.
K čemu tento lék slouží
Léčivá látka Levosimendan v těle působí tak, že zvyšuje čerpací sílu srdce, díky čemuž je možné snížit napětí v krevních cévách. Kromě toho snižuje městnání v plicích a krev a kyslík tak mohou lépe pronikat do vašeho těla. Tato látka tak pomáhá usnadňovat dýchání v případě, že dojde k závažnému srdečnímu selhání.
Akutní srdeční selhání je náhle vzniklá porucha srdeční funkce. V této situaci přitom srdce není schopné dostatečně přečerpávat krev, a proto dochází k nedostatečnému zásobování jednotlivých tkání kyslíkem a živinami. Akutní srdeční selhání přitom vyžaduje neprodlenou lékařskou pomoc. Na jedné straně dochází k nedostatečnému průtoku krve do životně důležitých orgánů (např. ledviny nebo mozek), na druhé straně se pak objevuje hromadění tekutiny v jiných důležitých částech lidského těla (např. plíce, dolní končetiny nebo játra).
Mezi nejčastější symptomy srdečního selhání se řadí únava, dušnost, otoky nohou a další příznaky, které vyplývají ze zadržování tekutin v organismu.
Naštěstí existují alternativy
Ačkoliv je výpadek dostupnosti léčiv poměrně dlouhý, pacienti nemusí mít obavu, že by o ně v případě zdravotních problémů nebylo postaráno. Lékaři v nemocnicích totiž aktuálně používají náhradu za tento lék, kterou je LP LEVOSIMENDAN STADA a SIMDAX (2,5MG/ML INF CNC SOL 1X5ML). Oba tyto medikamenty fungují na stejném principu.
Lék Levosimendan Zentiva obsahuje alkohol
V léku Levosimendan Zentiva se nachází 98 objemových % alkoholu, což činí až 3848 mg na jednu injekční lahvičku o objemu 5 ml. To odpovídá 98 ml piva nebo 41 ml vína. Množství alkoholu obsažené v jedné infuzi tak může ovlivnit vaši schopnost řídit nebo obsluhovat vozidla. Kromě toho může mít lék vliv také na pacientův úsudek a rychlost reakce.
Stejně jako jiné léky může Levosimendan vyvolat nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, i u Levosimendanu se mohou vyskytnout určité nežádoucí účinky, které se ovšem nemusí objevit u každého. Mezi velmi časté nežádoucí účinky vyskytující se u více než 1 z 10 pacientů patří bolest hlavy, abnormálně vysoká srdeční frekvence a pokles krevního tlaku.
Z častých nežádoucích účinků lze zmínit například nespavost, závratě, nízkou hladinu draslíku v krvi, pocit na zvracení, zvracení, průjem, zácpu nebo nízký krevní obraz. Pokud vedlejší účinky pacient zaznamená, měl by neprodleně informovat svého lékaře, který rozhodne o dalším postupu (například může snížit dávkování léčiva).