Tento dekorativní prvek v kuchyni narušuje energii a může způsobovat rodinné hádky. Přitom ho Češi milují
Na dekorativní prvky většina lidí nahlíží jako na předměty, jejichž účelem je zkrášlit interiér a zpříjemnit tím člověku každodenní pobyt ve vnitřních prostorech.
Některé z dekorativních prvků nicméně mohou mít na psychické rozpoložení členů domácnosti přesně opačný efekt – namísto navození klidné atmosféry dokážou vzbudit v lidech nepříjemné pocity, nebo dokonce vyvolat agresi, a tak nepřímo zapříčinit třeba i rodinné hádky. Kterým dekorativním prvkům je lepší se z tohoto důvodu raději vyhnout při výzdobě kuchyně?
Umělé květiny
Umělé květiny se mohou jevit jako velmi praktická dekorace, pokud někdo nemá čas na péči o ty živé. Jsou nenáročné na údržbu, nepřitahují drobné živočichy a nepředstavují nebezpečí pro domácí mazlíčky, jako tomu je například u živých rostlin, které jsou jedovaté.
Jenže to, co se na první pohled může prezentovat jako skvělý způsob, jak zkrášlit kuchyni či jakékoliv jiné prostory, se může velmi brzy proměnit spíše ve stresor. Problém spočívá v tom, že se umělé květiny nehýbou a nereagují na světlo ani na roční období. Zkrátka z nich vyzařuje faleš a do jisté míry i ponurá atmosféra, což může logicky v lidech vyvolat značně negativní pocity.
To, že umělé květiny nejsou ideální dekorací, podporují i výsledky vědeckých studií. Například Centrum pro životní prostředí, zdraví a terénní vědy z japonské University Chiba zjistilo prostřednictvím výzkumu, kterého se zúčastnilo 40 žáků středních škol, že živé květiny měly na mysl dospívajících relaxační efekt (došlo ke snížení stresových markerů). U umělých květin se žádné pozitivní účinky neprokázaly.
Díky studii, která byla publikována v roce 2022 a za níž stál tým vědců z Jižní Koreji, pak bylo pro změnu zjištěno, že zatímco aranžování živých rostlin mělo významně pozitivní vliv na psychologické rozpoložení (tato činnost snižovala úzkost, napětí a měla pozitivní vliv na depresi), aranžování umělých květin žádné signifikantně pozitivní přínosy nenabízelo.
Z výše zmíněného vyplývá, že umělé květiny nelze v žádném případě považovat za adekvátní náhradu živých květin.
Výrazné obrazy a jiné ostré vizuální umělecké prvky
Výrazné obrazy a další ostré vizuální umělecké prvky (například barevné sošky) mohou zvyšovat vizuální „šum", což může vyvolat v lidech úzkost, zvýšit vnitřní napětí a zhoršit schopnost soustředění.
Obrazy v kuchyni určitě mohou být, ale neměly by působit rušivým dojmem. Rovněž byste to neměli přehánět s jejich četností: Méně je často více.
Rozměrná zrcadla naproti jídelnímu stolu
Dalším stresorem mohou být příliš rozměrná zrcadla, pokud se nacházejí naproti jídelnímu stolu.
Podle feng-shui principů sice může zrcadlo naproti stolu vyvolat v podvědomí člověka pocit hojnosti a bohatství, což je vnímáno jako pozitivum, ale na druhou stranu rovněž narušuje duševní pohodu a soustředění. To může vést k vnitřnímu konfliktu a zvýšení agrese.
Zrcadlo v kuchyni nemusí být za všech okolností na škodu, avšak je třeba dbát na to, aby nebylo příliš výrazné a aby se nenacházelo přesně naproti stolu.
Příliš mnoho výrazných svíček či dekorací
Svíčky, lucerny nebo jiné dekorace podobného charakteru mohou navodit v kuchyni příjemnou romantickou atmosféru, pokud to s nimi nebudete přehánět.
Jakmile se však těchto dekoračních prvků nachází v kuchyni příliš, mohou začít „soupeřit o pozornost". Vizuální chaos je zdrojem nadměrné stimulace, což lidskou nervovou soustavu zahlcuje a může vyvolat negativní pocity.