Nikdy si nedávejte zubní kartáček na toto běžné místo, jinak si do úst zanášíte bakterie z WC

     
Petr Eybl
10. 7. 2025 ▪ 11:00

Dodržování dentální hygieny je naprosto nezbytné pro zachování zdravého a funkčního chrupu. Tato činnost nicméně ani zdaleka nekončí u obyčejného čištění zubů.

Nechávání kartáčku u umyvadla nemusí být dobrý nápad.
Nechávání kartáčku u umyvadla nemusí být dobrý nápad.
Foto: Shutterstock

Kromě dodržování optimální frekvence čištění zubů a kladení důrazu na výběr kartáčku je velice důležité se zaměřit rovněž na správné uskladnění této čisticí pomůcky. Vědecké studie totiž ukazují, že nemalé množství kartáčků je kvůli nevhodnému uskladnění kontaminováno fekáliemi z toalety a rozličnými druhy bakterií, z nichž některé mohou být zdraví škodlivé. Čemu byste se měli při uskladňování zubních kartáčků vyvarovat a proč jsou tyto čisticí pomůcky tolik ohrožené bakteriemi a fekáliemi?

Odkryté zubní kartáčky a splachování toalety bez zavřeného víka: Kombinace, která může být hrozivá

Velký problém při skladování zubních kartáčků nastává ve chvíli, kdy tuto čisticí pomůcku nemáte krytou a nachází se poblíž toalety

Obyčejným spláchnutím záchodu, pokud před provedením této činnosti zapomenete zavřít víko, totiž rozptýlí do okolního prostoru tzv. fekální aerosol. Jedná se o směsici mikroskopických kapének, ve které se zpravidla nachází bakterie, viry i zbytky stolice a moči.

Podle vědecké studie, která byla v roce 2012 publikována v prestižním odborném časopise Journal of Hospital Infection (Best et al., 2012), se fekální částice a bakterie mohou po spláchnutí záchodu šířit do vzdálenosti více než 150 centimetrů a zůstávají ve vzduchu až několik minut

Tuto informaci potvrzuje i studie vědců z University of Colorado Boulder, která byla publikována v roce 2022. Tam bylo zjištěno, že fekální částice a bakterie mohou po spláchnutí vyletět až do výšky 1,5 metru, přičemž jejich šíření může dosáhnout rychlosti více než dva metry za sekundu.

Z toho vyplývá, že pokud máte kartáček položený v blízkosti toalety, fekální částice a bakterie se mohou velmi snadno dostat do jeho štětinek, kde může dojít k jejich dalšímu šíření. Mezi patogeny, které se v zubních kartáčcích nachází nejčastěji, se řadí např. Escherichia coli (E. coli) nebo Enterococcus faecalis. To jsou bakterie, které mohou způsobit infekci močových cest či trávícího traktu.

Pokud nebudete kartáček uchovávat správně, mohou se vám při čištění do úst dostávat škodlivé bakterie. , ...

Jak kontaminaci zubního kartáčku předejít?

Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zubní kartáček před kontaminací fekálními částicemi a bakteriemi ochránit. Mezi ně patří například tyto:

  1. Pořiďte si ochranný kryt na zubní kartáček a používejte jej: V mnoha běžných drogeriích (někdy i v lékárnách) je možné pořídit ochranný kryt na zubní kartáček. Jeho cena se běžně pohybuje v rozmezí od 50 do 120 korun v závislosti na materiálu, značce a velikosti. Tento ochranný kryt zamezuje přístupu nečistot ke štětinkám kartáčku. Pořizujte však takové kryty, které umožňují proudění vzduchu. Pokud by štětinky kartáčku nebyly větrané, mohlo by v nich paradoxně docházet k rychlejšímu množení bakterií.
  2. Nenechávejte kartáček v bezprostřední blízkosti toalety: Celá řada lidí nechává kartáček např. na umyvadle, které se nachází hned vedle toalety. To je velká chyba. Pokud touto možností disponujete, nechávejte kartáček co nejdále od toalety. Ideální je jej nechat např. ve skříňce v úplně jiném pokoji. 
  3. Zavírejte víko toalety před spláchnutím: Pokud se váš kartáček nachází poblíž toalety, nezapomínejte před každým spláchnutím zavírat víko. 
  4. Po každém čištění zubů kartáček pečlivě opláchněte: Zubní kartáček si zaslouží péči – stejně jako váš chrup. Po každém čištění zubů jej důkladně omyjte a vyčistěte. Na mytí zubního kartáčku můžete použít např. jedlou sodu nebo antibakteriální ústní vodu. Jakmile zubní kartáček omyjete, nechte jej vysušit. 
  5. Zubní kartáček pravidelně měňte: Používat zubní kartáček několik let v kuse není z hygienického hlediska příliš dobrý nápad. Tuto čistící pomůcku byste měli pravidelně měnit, a to nejlépe každé tři měsíce.

Kartáčky byste si měli pravidelně kupovat nové. , ...

Shrnutí

Zubní kartáček si zaslouží podobnou pozornost jako zuby samotné. Důraz dbejte především na jeho uchovávání – snažte se jej uchovávat co nejdále od toalety. Například umyvadla tedy nemusí být nejvhodnějšími místy na uchovávání kartáčků. 

 

 

 

 

 

 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Kartáček Hygiena Domácnost
Zdroj: researchgate.net, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, denik.cz, bonodent.cz, zdravestravovani.eu,




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější