Nalijte to ke kořenům. I utrápené orchideje porostou jako plevel po dešti

     
Monika Brešťanská
10. 7. 2025 ▪ 07:00

Orchideje mají pověst rozmarných krásek, které milují stálost, jemné zacházení a řádnou péči. Zatímco někteří lidé mají okenní parapety plné rozkvetlých orchidejí, jiným rostlina do pár týdnů umírá. 

Orchideje jsou náročné na péči.
Orchideje jsou náročné na péči.
Foto: Shutterstock

Ale jak to? Proč listy žloutnou, květy opadávají a kořeny zahnívají? Pěstování orchidejí vyžaduje znalosti a hlavně trpělivost. Někdy je totiž třeba toho vyzkoušet opravdu hodně, než najdete to, co vaší rostlině zrovna chybí. Zuboženou orchidej navíc oživíte pomocí jednoho běžného kuchyňského odpadu.

Orchideje trpí na žloutnutí listů a opadávání květů. , ...

Bomba pro unavené orchideje

Jedním z nejjednodušších domácích hnojiv, které orchideje doslova milují, je čaj z banánové slupky. Banány totiž obsahují draslík, fosfor, hořčík i vápník. Tedy minerály, které orchidejím dodávají energii na růst listů, kořenů i nových květních stvolů. Slupku z jednoho bio banánu nakrájejte na menší kousky a zalijte půl litrem horké (nikoliv vroucí) vody. Nechte louhovat do vychladnutí, ideálně přes noc. Ráno tekutinu přeceďte a použijte jako zálivku přímo ke kořenům. Tuto výživu můžete aplikovat jednou za 10 až 14 dní.

Banánová slupka kromě minerálů obsahuje i přírodní cukry, které povzbuzují mikroorganismy v substrátu. Ty pomáhají rozkládat organické látky a zlepšují vstřebávání živin. Výsledkem je doslova „nakopnutá“ orchidej, která místo žloutnutí začne znovu zelenat a s trochou štěstí brzy nasadí na květ.

Druhá šance se skořicí

Pokud se vám zdá, že kořeny orchideje začínají měknout nebo hnít, můžete sáhnout po další kuchyňské zbrani – skořicové vodě. Skořice má silné antimykotické účinky a působí jako přírodní dezinfekce. Připravíte ji snadno. Půl lžičky mleté skořice zalijte 250 ml převařené vlažné vody a nechte pár hodin odstát. Před použitím směs přeceďte přes jemné sítko nebo plátno.

Skořicovou vodou nikdy nezalévejte přímo do substrátu. Místo toho ji můžete použít jako postřik na listy nebo omytí kořenů před přesazením. Pomůže zabránit šíření plísní a zklidní podrážděnou rostlinu.

Když listy žloutnou a květy opadávají

Žloutnutí spodních listů u orchidejí může být přirozený proces, některé staré listy zkrátka odumírají a je třeba se jich zbavit. Pokud ale žloutnou i mladé listy, případně celá rostlina působí unaveně, může jít o signál přelití, nedostatku světla nebo minerálů.

Opadávají-li květy, neznamená to, že orchidej umírá. Phalaenopsis (nejběžnější typ orchideje) kvete i několikrát do roka, ale mezi jednotlivými fázemi potřebuje odpočinek. Pokud zálivku omezíte, rostlinu přemístíte na světlejší místo a přihnojíte (například naší banánovou vodou), většinou se znovu probudí a začne opět brzy kvést.

Připravit si hnojivo z banánových slupek je snadné. , ...

Tipy pro radikální záchranu

Někdy ale samotná zálivka nestačí. Pokud jsou kořeny hnědé, měkké nebo zapáchající, je na čase přistoupit k přesazení. Rostlinu opatrně vyjměte z květináče, starý substrát (nejčastěji směs kůry) odstraňte a nemocné kořeny odstřihněte sterilními nůžkami. Kořeny lze poté namočit do mírného roztoku peroxidu vodíku (3% roztok z lékárny zřeďte vodou v poměru 1:4), čímž zabráníte šíření hniloby.

Nový substrát by měl být vzdušný, ideálně určený přímo pro orchideje. Po přesazení rostlinu nezalévejte hned. Nechte ji pár dní „vydechnout“ na světlém, ale ne příliš slunném místě. Orchideje milují světlá místa, ale přímé slunce jim spálí listy.

Kolik, kdy a kam zalévat

A jak vlastně zálivku či hnojivo správně aplikovat? Orchideje jsou epifyty. V přírodě rostou na stromech, ne v půdě. Proto nesnášejí trvalé přemokření. Zalévejte vždy, když kořeny zezelenají a substrát vyschne, přibližně jednou za 7 až 10 dní.

Ideální způsob je ponoření celého květináče do nádoby s vodou (nebo zálivkou) na 10–15 minut, aby se kořeny nasákly. Poté nechte květináč dobře odkapat. Žádná voda nesmí zůstat v obalu nebo na dně, jinak začne kořenový systém uhnívat.

Ráno je nejlepší čas na zalévání, protože rostlina má celý den na to, aby „vypila“ a listy oschly. Večer by mohla zůstat vlhká přes noc, což je riziko pro plísně.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Zahrada Hobby Tipy
Zdroj: iReceptar.cz, Nkz.cz, Prozeny.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější