Když pes zívá, nemusí to být únava. Vysílá vám tím jasný signál

     
Martina Minaříková
22. 7. 2025 ▪ 17:21

I když je zívání obecně považováno za znak ospalosti, u psů je tomu trochu jinak. Prostřednictvím zívání a dalších nonverbálních projevů nám dávají najevo, že se úplně necítí ve své kůži.

Zívání u psa ne vždy značí únavu.
Zívání u psa ne vždy značí únavu.
Foto: Shutterstock

Podobně jako my lidé totiž i psi prožívají různé nálady, stavy a stupně stresu, které se mohou podepsat na jejich psychickém a fyzickém zdravotním stavu. Bohužel často dochází k tomu, že majitelé si jejich jemných signálů, které naznačují problém, nevšimnou a potlačovaný stres může nakonec u psa přejít v úzkost až agresi. Klíč, jak této situaci předejít, spočívá v rozpoznání takzvaných konejšivých signálů, prostřednictvím kterých dává pes najevo svůj nesouhlas.

Konejšivé signály: Naučte se je číst

Psi mezi sebou i s námi neustále komunikují a používají k tomu svoji vlastní „řeč“ v podobě postavení a pohybu těla, ocasu či uší. Ledasco se dá také rozpoznat z výrazu jejich tváře nebo z pohybu očí. Konejšivé signály lze vnímat jako způsob, jak se pes snaží předejít konfliktům. Připodobnit se to dá k situaci, kdy člověk, který se ocitne v pro něj nekonformní situaci, třeba uhne pohledem nebo se začne nervózně usmívat.

Klopení uší či postavení těla patří rovněž mezi konejšivé signály. , ...

Význam konejšivých signálů lze stručně shrnout do tří skupin podle toho, na co se pes snaží reagovat. Do první skupiny můžeme zahrnout situaci, kdy se pes snaží sám sebe uklidnit, protože se mu něco nezdá. Typickým příkladem může být dlouhý trénink, manipulace nebo přítomnost hlučných dospělých a dětí. Druhá skupina se týká situací, ve kterých se pes snaží uklidnit naopak člověka. Říká tím svému majiteli, že vnímá jeho neklid a chce ho zkusit zmírnit. Třetí skupina pak zahrnuje snahu psa předejít blížícímu se konfliktu. Příkladem je situace, kdy se přiblíží cizí pes, kterému ten váš dává najevo, že setkání může proběhnout v klidu.

Kdy zívání vyhodnotit jako podezřelé

Vraťme se ovšem k zívání. Už jsme tu zmiňovali, že pes jím mimo jiné vyjadřuje, že se necítí v pohodě. Jiné to ovšem bude tehdy, když pes večer po aktivním dni zívne. V takovém případě můžete být v klidu, pes je zřejmě opravdu „jen“ unavený.

Úplně jinak ovšem zívání budete vnímat přes den, nebo při různých společných aktivitách. Na mysli máme zejména výcvik, přítomnost cizího člověka, napjaté situace v domácnosti nebo návštěvu veterináře. Pokud při těchto činnostech pes zívá, vyjadřuje tím svoji nespokojenost až frustraci. Zvlášť když zívání doprovodí olizováním čumáku, odvrácením hlavy, drbáním se nebo klopením uší.

Olizováním čumáku se vám pes snaží leccos naznačit. , ...

Svému psovi naslouchejte

Nebo se o to alespoň pokuste. Jestliže se setkáte s tím, že váš pes při setkání s cizím člověk zívne, ustoupí nebo si olízne čumák, znamená to, že byste se vzájemným seznamováním měli přestat. Pes se na to necítí a o přítomnost cizího člověka ve své blízkosti nestojí. Odložte proto vzájemné sblížení na jinou dobu.

Stejně postupujte i v případě, kdy se pes začne podobně chovat při nácviku nového triku. Zjevně se vám tím snaží říct, že i když se snaží pochopit, co mu říkáte, trik mu předvést nejde a nechce se tomu teď věnovat. V žádném případě na svého psa netlačte. Tím byste způsobili víc škody než užitku. Zastavte se, ustupte ze svých požadavků a nechte psovi čas si na novou situaci zvyknout.

Jak stresovým situacím předcházet

V návaznosti na předchozí věty jsme sepsali několik tipů, jak vytvořit prostředí, ve kterém pes nebude cítit potřebu se uklidňovat či jinak vymezovat.

  • Respektujte jeho osobní prostor. Ne vždy pes touží po pohlazení či jiném bližším kontaktu.
  • Přizpůsobte výcvik jeho povaze. Při tréninku se pes unaví nejen fyzicky, ale také psychicky. Proto je důležité vysledovat čas, kdy ho to ještě baví a kdy už je toho na něj příliš. Někdy stačí třeba jen pět minut aktivity.
  • Nechte rozhodování na něm. Zvlášť v situacích, kdy se snažíte o vzájemnou interakci s druhým psem či cizím člověkem. Pes si sám vyhodnotí, zda se chce seznámit blíž, nebo nikoli.
  • Vybudujte doma klidné prostředí. Psi totiž velmi citlivě vnímají tóny hlasů, gesta či případné napětí v místnosti.

Pokud se naučíte konejšivé signály u svého psa rozpoznávat, prohloubíte tím vzájemný vztah a hned se vám ve společné domácnosti bude lépe žít.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Zívání Pes Konejšivé signály
Zdroj: zoomagazin.cz, novinky.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější