AI vybrala nejkrásnější budovu Česka. Odborníci kroutí hlavou. Tuhle budovu byste netipli ani ve snu

     
Petr Eybl
23. 7. 2025 ▪ 06:44

O tom, která budova v Česku je tou nejkrásnější, by se mohly vést sáhodlouhé debaty. Každý člověk má jiný vkus, což značně znesnadňuje objektivní určování.

Nejhezčí českou budovu najdete podle AI v Brně.
Nejhezčí českou budovu najdete podle AI v Brně.
Foto: Shutterstock

Velmi často by byly v tomto směru nejspíše skloňovány historické budovy, z nichž stojí za zmínku například Pražský hrad, hrad Karlštejn, zámek Hluboká nad Vltavou, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, zámek Český krumlov, hrad Pernštejn, zámek Valtice, hrad Bouzov, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo zámek Konopiště (a mnoho dalšího).

Z novějších staveb by připadala v úvahu mimo jiné budova Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích, Tančící dům v Praze, Bolt Tower v Dolních Vítkovicích, O2 arena v Praze, Centrum současného umění DOX v Praze, AZ Tower v Brně, Main Point v pražském Karlíně nebo palác Quadrio v Praze. Nádherných budov najdete na území České republiky takřka nepřeberné množství. Žádnou z výše zmíněných nicméně umělá inteligence nevybrala. Na otázku, která budova v Česku je nejkrásnější, odpověděla poměrně překvapivě: „vila Tugendhat v Brně." 

Brněnská perla funkcionalistického slohu, která zanedlouho oslaví své sté narozeniny 

Vila Tugendhat se nachází v městské části Brno-sever, konkrétně na parcele č. 3365. Její výstavba byla zahájena v roce 1929 a skončila o rok později, přesněji 30. či 31. srpna v roce 1930 (tato informace se v oficiálních zdrojích liší na základě toho, jak je definováno dokončení stavby). Ačkoliv to na jejím zevnějšku není příliš znát, již přibližně za pět let tedy tento architektonický skvost oslaví své sté „narozeniny".

Vila Tugendhat byla výjimečným projevem funkcionalistic­kého a internacionalis­tického smýšlení architekta Ludwiga Miese van der Rohe z Německa, který stavbu navrhl podle přání manželů Grety a Fritze Tugendhatových. 

Pocházeli z velmi zámožných rodin, o čemž svědčí mimo jiné skutečnost, že jak pozemek, tak financování celé výstavby vily Tugendhat tvořily součást svatebního daru. Greta byla dcerou moravského textilního průmyslníka Alfreda Löw-Beera, Fritz byl zase dědicem na tu dobu obrovských textilních továren, které patřily jeho otci Emilovi Tugendhatovi. 

Vila Tugendhat je vystavěná ve funkcionalistickém slohu. , Shutterstock...

Výstavba vily Tugendhat byla nesmírně nákladná 

Výstavba vily Tugendhat vyšla celkem na 5 000 000 Kčs, což byla v té době nevídaně vysoká částka (čistě pro představu, průměrná měsíční mzda dělníka v té době činila na našem území zhruba 500 až 550 korun měsíčně, což je přibližně osmdesátkrát méně, než je dnešní průměrná mzda). 

V přepočtu na dnešní kupní sílu tak výstavba vily Tugendhat vyšla asi na 400 000 000 korun (nutno dodat, že cena nemovitostí se samozřejmě neodvíjí pouze od kupní síly, takže jde pouze o velmi orientační hodnotu, která slouží jen pro učinění přibližné představy).

Zajímavý je každopádně fakt, že průměrný dělník by v té době musel čistě z teoretického hlediska pracovat více než 750 let bez ustání, aby si mohl výstavbu vily Tugendhat dovolit (za předpokladu, že bude jeho měsíční příjem zafixován). 

Zajímavosti o Vile Tugendhat

Obytný prostor vily má rozlohu přes 280 metrů čtverečných. Součástí jsou dětské pokoje, koupelny, obývací pokoj, jídelna, knihovna, hygienické zázemí a ložnice. 

Ikonická je tzv. onyxová stěna, která je dominantou obývacího pokoje.

Vnitřní prostory vily Tugendhat jsou překrásné. , Shutterstock...

Vila Tugendhat byla v roce 2001 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO

Společně s tzv. barcelonským pavilónem, který byl představen na výstavě EXPO v Barceloně v roce 1929, je vila Tugendhat z historického hlediska v kontextu architektury považována za nejvýznamnější meziválečné dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. 

Vila sloužila mimo jiné jako zdravotnické zařízení. V průběhu druhé světové války byla zkonfiskována Gestapem, které ji využívalo jako kanceláře a byty pro své důstojníky. Z náruče extremistů se nevymanila ani po konci druhé světové války, neboť již tři roky po válce ji komunisté znárodnili. Ti z ní sice učinili rehabilitační středisko pro děti s onemocněním páteře, ale taktéž provedli celou řadu necitlivých úprav. 

S architektem Ludwigem Miese van der Rohe spolupracovala ještě Lilly Reichová, která před válkou emigrovala do USA. 

V roce 1992 se ve vile Tugendhat konalo jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara o rozdělení Československa. To bylo velmi intenzivní a trvalo několik hodin. 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Budova Česko Výlety
Zdroj: cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější