Staroegyptské ochlazování bez klimatizace: Jednoduchý trik s mokrou látkou funguje i dnes
Když se léto opře do oken a teploty v bytě stoupají ke třicítce, většina z nás sahá po ventilátoru nebo klimatizaci. Jenže obojí buď stojí peníze, nebo energii. Co kdybychom vám řekli, že existuje trik starý tisíce let, který funguje dodnes, je naprosto zdarma a využívá jen vodu, vzduch a kus látky? Tento staroegyptský způsob ochlazování se opět dostává do módy - tentokrát v českých domácnostech.
Bystrost předků: jak Egypťané bojovali s horkem
Staroegyptská civilizace se zrodila v údolí Nilu, kde bylo období léta nesmlouvavě horké a suché. Teploty tam snadno přesahují 40 °C, a přesto si lidé dokázali poradit i bez elektřiny. V dobách faraonů se využívaly přirozené principy proudění vzduchu a odpařování vody. Tedy jevy, které známe i dnes ze základů fyziky.
Egypťané například zavěšovali mokré tkaniny do oken nebo přes vchody do svých domů. Když vzduch procházel skrz tyto vlhké látky, docházelo k odpařování vody, která následně ochlazovala prostor okolo látky. Výsledkem byl proud chladnějšího vzduchu. Tuto metodu známe dnes jako adiabatické chlazení.
Ještě důmyslnější byl způsob, jakým si Egypťané vytvářeli průvan. V architektuře domů se využívaly vysoké stropy, světlíky a orientace budov, aby mohl horký vzduch unikat ven a chladnější vzduch proudit dovnitř. To bylo v kombinaci s mokrými tkaninami opravdu efektivní řešení.
Když se fyzika spojí s tradicí
Princip odpařování vody využívali i pozdější civilizace. Například v Persii byly velmi oblíbené tzv. badgiry neboli větrné věže, které chytaly vítr a vedly ho přes fontány nebo nádrže s vodou. Podobné konstrukce najdeme i v arabském světě dodnes. Moderní technologie se k těmto principům vracejí v podobě ekologických „evaporativních chladicích systémů“ bez kompresoru a chladiva.
Pojďme se na věc podívat i z trochu vědeckého hlediska. Odpařování je fyzikální proces, při kterém se kapalina mění v plyn. K tomu potřebuje teplo, tady konkrétně teplo z okolí. Když se tedy voda z vlhké látky začne odpařovat, odebírá teplo ze vzduchu a tím ho ochlazuje. Tento jev je důvod, proč se například při pocení cítíme ochlazení. Pot se odpařuje a tím jednoduše ochlazuje pokožku.
Jak to udělat doma – a zdarma
Nečekejte nic složitého – vystačíte si s tím, co už máte doma. Co budete potřebovat? Bohatě vám postačí jakákoliv látka (ideálně nějaká jemná, například bavlněné prostěradlo nebo záclony) a ledová voda. Látku je třeba namočit do studené vody a trochu vyždímat, aby voda zbytečně nekapala na zem. Vlhkou látku pověste do okna nebo do dveří, ideálně tam, kde proudí vzduch. Můžete ji upevnit na záclonovou tyč nebo přichytit kolíčky. Pokud máte ventilátor, postavte ho tak, aby vzduch procházel přes vlhkou tkaninu. Tím zvýšíte rychlost odpařování i ochlazovací efekt. Nezapomeňte látku každé dvě až tři hodiny znovu namočit. Ve velkých vedrech schne tkanina poměrně rychle a účinnost samozřejmě klesá.
Výsledky tohoto ochlazování se dostaví už za pár desítek minut. Teplota v místnosti může klesnout o 2 až 5 °C. Záleží na vlhkosti vzduchu a velikosti prostoru. Nejlépe to v suchých a horkých dnech, kdy dochází k rychlejšímu odpařování. Pro ideální výsledek by pak měl být v okně alespoň minimální průvan, případně za látku umístíme již zmíněný větrák. Ještě lepších účinků dosáhnete, pokud tímto způsobem vyvětráte ráno a večer. Přes den pak nechejte okno zavřené, nebo alespoň zatažené tmavým závěsem, aby do interiéru nepronikaly horké sluneční paprsky.
Zatímco některé domácnosti se spoléhají na vynálezy moderní doby v podobě klimatizace, jinde se zase lidé spoléhají spíše na klasiku a návrat k přírodě. Chladný vzduch z klimatizace zkrátka není pro každého a pravdou je, že mokrá látka sice prostor nevychladí o 15 stupňů, ale jde o přirozené ochlazení v kombinaci s čerstvým vzduchem, které je navíc ekologické, jednoduché a téměř zdarma.