Dcera na sítích zveřejnila nevinnou fotku. Ani ve snu by mě nenapadlo, co tím spustí
Malé děti a dospívající dnes tráví na internetu hodiny denně. Fotky berou jako samozřejmost a často mohou sdílet něco, o čem si ani neuvědomí, že může způsobit potíže.
„Dcera na sociálních sítích zveřejnila fotku
s kamarádkama. Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že se jí na druhý den ozvou
rozzlobení rodiče jedné z kamarádek, aby snímek okamžitě smazala. Vůbec
jsme nevěděli, co se děje. Až později jsme zjistili, že jsou tito rodiče
v právu,“ podělila se se svým příběhem anonymní čtenářka.
Fotografie dětí na sociálních sítích však často sdílejí i sami
rodiče s touhou se pochlubit. Někdy však stačí i zdánlivě nevinný
snímek, který prozradí více, než chceme.
Jak na zveřejňování fotek dětí pohlíží zákon
Dítě je podle GDPR zvlášť chráněnou osobou. Pokud je přitom mladší 15 let, je ke zpracování jeho osobních údajů potřeba souhlas zákonného zástupce. Povinnost chránit děti v rámci zajištění péče o ně upravuje také § 858 občanského zákoníku.
V kontextu s dalšími ustanoveními, například Listiny základních práv a svobod nebo Úmluvou o právech dítěte, je zřejmé, že jsou to právě rodiče, kteří mají faktickou ochranu dětí zajišťovat. Děti samy nejsou schopny rozlišit, co je dobré a co špatné, a nemají představu o tom, co jedna nevinná fotografie na internetu dokáže vyvolat.
Kdo má právo rozhodovat o sdílení fotografií
Jak bylo zmíněno, souhlas se zveřejněním fotografií a dalšího obsahu mohou udělit děti až od 15 let. Do této doby musí roli ochránce jejich soukromí převzít rodiče. Pokud se sdílením jakýchkoliv snímků nesouhlasí, je na místě zasáhnout.
Někteří rodiče však mají na celou záležitost odlišný názor. Někdy se lze setkat i s tím, že natěšení nastávající rodiče zakládají svým ještě nenarozeným potomkům sociální sítě. Na tyto profily pak zveřejňují spoustu fotek z jejich života – od narození přes první krůčky až po každoroční vysvědčení. Takový přístup s sebou pochopitelně nese řadu intimních a choulostivých fotografií. Vzniká nesmírně dlouhá digitální stopa, která může v budoucnu znamenat problém. Ostatní děti v pozdějším věku například mohou takový profil snadno vypátrat a nad fotkou sedícího dítěte na nočníku se posmívat. Nehledě na to, že v dospělosti může dojít k narušení vašich vzájemných vztahů a ztrátě důvěry.
Zveřejnění zdánlivě neškodné fotky může také přilákat pozornost některých lidí s nevhodnými nebo nebezpečnými úmysly, kteří tyto snímky dále sbírají nebo šíří. Takové jednání je pak jen těžko v souladu s nejlepším zájmem dítěte. Nejlepší prevencí tak je dítěti digitální stopu vůbec nevytvářet a fotografie z jeho dětství si nechat jen pro sebe.
Máte potřebu sdílet? Buďte citliví a zvolte vhodné nastavení
Sdílení momentek z rodičovského života samozřejmě může být lákavé. Děti jsou roztomilé a rodiče se jimi chtějí pochlubit svým přátelům a rodině, které mají na sociálních sítích rovněž své profily. Pokud už ale chcete nějakým způsobem nakládat s fotografiemi svých dětí, snažte se to dělat tak, abyste je chránili.
Preventivním opatřením může být například nastavení soukromého účtu a hlídání toho, kdo váš profil sleduje. Vyhněte se žádostem od cizích lidí a zajistěte, aby fotku viděli opravdu jen vaši nejbližší.
Zvažte, zda musí být dítě na fotografii snadno rozpoznatelné. Pomoct může například fotografie pořízená z dálky, zezadu nebo bez přímého detailu jeho obličeje. Vyhněte se záběrům, kde je jasně vidět jeho jméno, adresa bydliště, rodné číslo nebo adresa školy či školky. Typicky se bude jednat o fotografie s vysvědčením, kde bývá uvedeno celé jméno, škola i třída.
Kontrolujte digitální stopu vašeho dítěte
Zveřejňování dětských snímků na internetu se samozřejmě týká i dětí samotných. Přiměřeně k jejich věku je vhodné potomky informovat o tom, co jejich chování může způsobit a proč je vhodné být opatrný. Učte své děti požádat o souhlas, než se s někým vyfotí a snímek zveřejní.
Pravidelně si vyhraďte také čas na kontrolu jejich účtu a digitální stopy. Hlídejte, kdo dítě na sociálních sítích sleduje a kdo může jeho obsah sdílet dál. Pomozte mu také nastavit soukromí účtu. Snažte se jej edukovat o tom, aby vám samo sdělilo, když jej někdo cizí na sociálních sítích kontaktuje. A pokud se tak stane, neváhejte co nejdříve zakročit.