Logo EnergoŽrouti.cz
Můj profil      Vyhledávání
Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

Škoda má nové solární panely na servisním centru, pokrývají až 25 procent spotřeby

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
před 4 měsíci
Markéta Bártová
Fotovoltaická elektrárna Škoda Auto
Fotovoltaická elektrárna Škoda Auto
Foto: Škoda Auto

Až 25 % spotřeby elektrické energie v servisním a tréninkovém centru Škody Auto v Kosmonosích nedaleko Mladé Boleslavi nově pokrývá výroba z fotovoltaických panelů na střeše budov. Přebytečná energie se navíc může ukládat i do baterií pro využití ve špičce nebo k dobíjení elektromobilů.

Přebytečná energie se uloží do baterií

Nové solární panely pro Škodu Auto nainstalovala dceřiná společnost ČEZ ESCO – ČEZ Solární. Panely, které pokrývají plochu na střechách budov dosahující více jak 2200 metrů čtverečních, mohou ročně dodat více jak 450 MWh energie z obnovitelného zdroje. Pro automobilku je to tak další krok ke snižování emisí skleníkových plynů a další přiblížení ke klimatické neutralitě.

Fotovoltaické panely na střechách budov včetně parkoviště servisního a tréninkového centra Škody tak pokryjí až 25 procent spotřeby celého areálu umístěného nedaleko hlavního Mladoboleslavského závodu.

Škoda má navíc k novým panelům připraveny i baterie o výkonu 570 KWh, do nich tak bude v případě intenzivní výroby z panelů možné uložit energii a následně ji kdykoliv odebírat například ve špičkách. Očekává se ale, že baterie bude využita hlavně k nabíjení vozů na elektrický pohon, které budou zaparkovány u nového parkoviště se solární střechou.

Solární střechy budují i další koncernové značky

Celkové investice vyšly automobilku na 30 milionů korun z čehož bylo 60 procent pokryto z fondů Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschop­nost. Tato investice v oblasti snižování emisí skleníkových plynů ale rozhodně není posledním krokem a Škoda tak chystá i další projekty na snížení své ekologické stopy.

Na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie ve své výrobě ale pracují i další koncernové značky. Příkladem může být Audi, které nedávno nainstalovalo solární panely na střechy své továrny v Maďarsku. Díky 36 400 solárním panelům tak vznikl největší projekt solární střechy v Evropě.

Líbil se vám článek?

Zdroj: Škoda Auto

Diskuze (0 příspěvků)Doporučujeme