EnergoZrouti.cz

Úspora vody vhodným výběrem vodovodních baterií, perlátorů a sprchových hlavic

EnergoZrouti.cz » Úspora energií » Úspora vody vhodným výběrem vodovodních baterií, perlátorů a sprchových hlavic

Vodu používáme každý den a ke svému životu ji jednoduše potřebujeme s jejím úbytkem ale více a více řešíme její spotřebu. V domácnosti ji snadno můžeme snížit pomocí mnoha způsobů a jedním z těch efektivnějších je použití úsporných hlavic a perlátorů. Jak fungují a proč by jsme měli zkontrolovat každou vodovodní baterii zda perlátor obsahuje?

12. 5. 2019 | Sdílet článek: Facebook Twitter

Autor: Martin Bárta

Osobní hygeina a úspora vody

Každý den můžeme v posledních měsících a letech sledovat zprávy o nedostatku sladké vody, vyprahlé půdě, prázdných vodovodech a menších či větších problémech s dodávkou pitné vody. Jedním ze způsobů jak můžeme tomuto jevu pomoci předcházet je lepší hospodaření s vodou a to hlavně tou pitnou jejíž luxus si můžeme ve většině případů kdykoliv dopřát z městského vodovodu či vlastní studny až do domu. V tomto článku se podíváme na dva způsoby jak s vodou šetřit a to hlavně v koupelně kde dochází při osobní hygieně k největší spotřebě (pokud tedy nemáte bazén ale o tom až příště).

Perlátory

Jeden z nejúčinnějších a zároveň i nejsnadnějších způsobů úspory vody je instalace perlátorů tedy malých zařízení, která se montují přímo na vodovodní baterie a při správném fungování dodávají do vody malé vzduchové bubliny čímž vodu provzdušňují a zvyšují její objem. Díky perlátorům nám stačí mnohem menší množství vody na umytí rukou s tím, že nedochází ke snížení komfortu a efektivity mytí.

Ač se perlátor může zdát jako jednoduchá součástka a řeknete si, že ji lze koupit za pár korun v nejbližším hobby marketu, často se to nemusí úplně vyplatit. Levné perlátory jednak neumožňují možnost nastavení průtoku vody pro vaše pohodlí i pro úsporu ale také jsou často vyrobeny z méně kvalitních materiálů které jsou po čase zanášeny vodním kamenem a nečistotami a perlátor vám tak může paradoxně více ublížit než pomoci s úsporami. U nekvalitních perlátorů totiž dochází v jejich nitru i k množení bakterií, které následně mohou při dlouhodobém vystavení způsobovat velmi nepříjemná onemocnění.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.



Při výběru perlátoru doporučujeme vždy zkontrolovat možnost nastavitelnosti průtoku (většinou pomocí přiložených těsnění s různým průměrem) a rovněž i materiál z kterého je vyroben tak aby byl odolný vůči vodnímu kameni a nejlépe i antibakteriální.

Ukázka průtoku vody při užití perlátoru a bez něj

Sprchové hlavice

Na trhu dnes již existuje velké množství sprchových hlavic, které jsou předem určeny pro úsporu vody. Díky úsporné sprchové hlavici může běžná čtyřčlenná rodina ušetřit i 25 000 litrů vody ročně a tím i velké množství financí za vodu samotnou a její ohřev. O tom, že sprchování je z hlediska úspory vody téměř ve všech případech ekologičtější než napouštění vany už asi není potřeba dále psát.

Pokud své sprchování zkrátíte na méně než 3 minuty a zároveň použijete ekologickou sprchovou hlavici můžete ušetřit každý rok neuvěřitelné množství pitné vody. Sprchové hlavice moderního typu nefungují úplně stejně jako perlátory ale často vytvářejí vodní pulzy, které vodu v intervalech rozstřikují což si lze představit například jako déšť který nepadá v jednolitých proudech ale také ve formě roztříštěných kapek. Díky těmto impulzům dochází rovněž k velkým úsporám vody a opět je zachována vysoká efektivita mytí. Na trhu lze ale samozřejmě zakoupit i hlavice s integrovanými perlátory nebo speciální hadice k v nichž je perlátor přímo zabudován. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv úsporu díky sprchovým hlavicím opět nehleďte jen na cenu ale i na kvalitu, která se vám v tomto případě rozhodně rychle vrátí!



Už víte kolik vody spotřebujete ročně na osobní hygienu? Možná se budete divit jak obrovské množství to je. Zkuste si alespoň jeden den průtok vody zaznamenávat pomocí vašeho vodoměru a příště se při sprchování zamyslete zda nejde něco udělat lépe. Pomůžete přírodě ale i své peněžence!


Průměrný Čech v roce 2018 spotřeboval každý den 89,2 litru vody která je ve většině případů pitná. Při průměrné ceně vodného 43,82 Kč vč. DPH a stočného 38.41 Kč vč. DPH se ročně jedná o 2668,15 Kč vč. DPH (15%) za osobu, při počtu čtyř členů domácnosti už jde o 10 672,60 Kč a to už je velká částka pro hledání úspor!

Autor: Martin Bárta
Foto: Fotobanka Pixabay