
Ocelová monstra, jež čnějí z mořského dna vysoko nad úroveň moře. Pro mnoho lidí se jedná o něco, co je šílené, nevzhledné a tyto ropné těžařské věže by se měly co nejdříve strhnout. Je ovšem s podivem, že ačkoli na povrchu nevypadají dvakrát esteticky, pod nimi bují život. Krásný a rozmanitý život.
Po celém světě v současné době existuje okolo 12 000 takových ropných plošin. Ty těží ropu pod mořských dnem. Jakmile ale přestanou produkovat dostatek ropy k tomu, aby byly pro majitele ziskové, s ropnou plošinou je konec. Těžba se ukončí, ale ropná plošina dále ční nad povrchem moře. V současné době však zanikavá poměrně velké množství ropných plošin, přesněji řečeno velké množství ropných plošin již není pro těžbu zajímavých. Co s nimi? Lidé říkají odstranit, má to svá ale…
Velkou výhodou pro ryby je také velká rozmanitost a hloubka. Totiž, zatímco u přírodních korálových útesů ryby postupně opouštějí stanoviště, v rámci těchto umělých by nemusely. Díky tomu, jak hluboko je ropná plošina zapuštěná se mohou ryby ponořit do větší hloubky, aniž by opustili místo, kde strávily celý svůj dosavadní život. To u přírodních bariér není úplně možné.
Samotná praxe, při které se ropné plošiny přeměňují na korálové útesy, je poměrně stará. V Americe se takto přeměňuje již od roku 1984, tedy téměř 40 let. I díky tomu, že u plošin bují opravdu velice rozmanitý život, vznikl také s podporou amerického kongresu „Národní zákon o vylepšení rybolovu“, který má státy jen povzbudit v tom, aby se tyto plošiny místo ničení přeměnily na umělé korálové útesy. Státy jako Alabama, Florida, Texas a další již přeměnily více než 500 nejrůznějších ropných plošin a platforem právě na tyto umělé útesy.
Ve své podstatě z toho těží obě strany. Pro společnosti, kteří již nechtějí využívat ropnou věž, je totiž mnohem levnější ji pouze utěsnit, odstranit nadmořskou část a zbytek nechat v moři či oceánu. Tím umožní ponechat podmořskou část právě pro rozmanité mořské druhy. Aktivisté se pak domnívají, že jde o výhodnou situaci pro obě strany. V konečném důsledku tím ale potěší také širší veřejnost. U těchto vyřazených ropných platforem se totiž mohou lidé potápět a na vlastní oči spatřit krásu živočichů a korálů, které v moři žijí.