HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍOBNOVITELNÉ ZDROJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Plynovod Jamal

Plynovod Jamal zásobuje zemním plynem z ruských nalezišť Německo, Polsko a Bělorusko. Je dlouhý 1 670 kilometrů. Do povědomí se dostal hlavně kvůli kauzám s obráceným tokem plynu na konci roku 2021.

Ústí plynovodu v Německu
Ústí plynovodu v Německu
Foto: Dietmar Rabich - Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Obsah

Plynovod Jamal

Plynovod Jamal je plynové potrubí zásobující zemním plynem z Ruska Německo, Polsko a Bělorusko. Plynovod se v Rusku připojuje na starší síť plynovodů, které získávají plyn z nalezišť na poloostrově Jamal a z přilehlých oblastí. Právě podle ostrova Jamal získal ropovod své jméno. Délka plynovodu je 1 670 kilometrů.

Velký zájem o plynovod Jamal vzbudily poslední měsíce roku 2021, kdy plynovodem přestal téci plyn do Německa. Jeho tok se následně obrátil a plyn z Německa tak proudil opačným směrem do Polska. To vzbudilo rozruch na evropských trzích se zemním plynem, jehož cena následně rychle vzrostla v obavách o zastavení toku plynu do Německa ze strany Ruska.

Podle mnoha spekulací mělo dojít k zastavení dodávek kvůli politickým neshodám Německa s Ruskem ohledně umístění ruských vojsk v okolí Ukrajiny a informací, že Rusko plánuje Ukrajinu vojensky obsadit.

Další informace ale uvádí, že obrácený tok plynu v plynovodu Jamal je způsobený hlavně prodejem plynu z Německa do Polska, které jej od země nakoupilo. Ruská státní společnost Gazprom, která má plynovody a ropovody přepravující suroviny na starost uvádí, že tok plynu nezastavila a plní dodávky všech surovin, které si jednotlivé země objednaly.

Zprávy o obráceném toku plynu v plynovodu Jamal jsou v současnosti bedlivě sledovány i kvůli energetické krizi, která v Evropě probíhá. Celou situaci by tak podle analytiků mohly zmírnit tankery, které přepraví do Evropy zkapalněný zemní plyn ze Spojených států amerických.

Kudy vede plynovod Jamal

Plynovod Jamal vede z ropných polí na ostrově Jamal a dalších oblastí na severním Uralu, Komijské republiky a Ťumenské oblasti do Běloruska. Následně pokračuje přes Polsko do Německa.

Mapa plynovodu Jamal , Samuel Bailey...

Plynovod má po cestě hned 15 kompresorových stanic, které v potrubí o průměru 1 420 mm zajišťují tlak. Čtyři kompresory jsou v Rusku, pět v Bělorusku, pět v Polsku a jeden v Německu. V Německu se plynovod napojuje na místní síť plynovodů JAGAL.

Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.TémataKrajské zprávy