EnergoZrouti.cz

Vyzkoušeli jsme nejlevnější smart zásuvku za čtyři stovky, je opravdu chytrá a ušetří peníze

EnergoZrouti.cz » Chytrá domácnost » Vyzkoušeli jsme nejlevnější smart zásuvku za čtyři stovky, je opravdu chytrá a ušetří peníze

Smart či chcete-li chytré zásuvky jsou dnes ještě dostupnější než kdy dříve a snadno vám pomohou zautomatizovat velkou část vaší domácnosti. Snadno tak ušetříte peníze za zařízení běžící zbytečně nejen ve stand-by režimech. Vyzkoušeli jsme jednu z nejlevnějších zásuvek na našem trhu - jaké jsou naše zkušenosti a vyplatí se jejich pořízení?

11. 5. 2019 | Sdílet článek: Facebook Twitter

Autor: Martin Bárta

Chytrá zásuvka Sonoff S20

Chytré zásuvky nejsou žádnou novinkou a už před mnoha lety je bylo možné zakoupit jenže nebyly ani pohodlné a ani levné. K ovládání prvních chytrých zásuvek jste sice mohli použít i mobilní telefon ale zásuvka šla ovládat pouze příkazy z SMS zpráv nebo zavoláním na to správné číslo – pro spuštění čerpadla u bazénu už tak skvělá věc ale za tu cenu si ji málokdo mohl dovolit. Dnes už tu naštěstí máme chytré zásuvky, které lze opravdu za chytré považovat – dokáží se spouštět automaticky při příchodu domů nebo naopak při odchodu, reagují na různá čidla a to hlavní je že se dají koupit již za hodně lidové ceny!

Do našeho prvního článku jsme si proto vybrali velmi levnou zásuvku Sonoff S20 od čínského výrobce která ale dle našeho dodává skvělou hodnotu za skvělou cenu. Co tahle zásuvka umí a proč si jich několik pořídit domů? I na to odpovíme v tomto článku.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.




Jak zásuvka šetří elektřinu?

Snadno, díky časovému plánování nebo díky automatickému vypínání spotřebičů po vašem odchodu z domu. Při našem testu jsme zjistili, že jen v obýváku máme velké množství spotřebičů které v noci ale i přes den kdy nejsme doma spotřebovávají velké množství energie v takzvaném stand-by režimu díky kterému jsou spotřebiče vlastně neustále připravené reagovat na vaše podněty (zapnutí televize ovladačem, satelitní přijímač který neustále pracuje…) a kdykoliv se spustit. Jen v našem obýváku kvůli několika zařízením docházelo k odběru až 30 Wattů neustále. Odběr jsme nyní snížili na 2 Watty a k tomu nám pomohla právě chytrá zásuvka (v našem případě Sonoff S20).

Zásuvka umožňuje vytvářet časové plány spínání a vypínání a je neustále dostupná přes aplikaci v mobilním telefonu takže ji může snadno spouštět celá rodina. Jak ale vše automatizovat tak aby jste si zásuvky vůbec nemuseli všímat a ona šetřila peníze? Tím řešením je IFTTT.

Chytrá zásuvka Sonoff S20

Sonoff S20. Balení nepřekvapí ale funkčnost ano.

IFTTT – centrální mozek domácnosti

IFTTT je zkratka z angličtiny „If This Then That“ a zároveň název služby která pro nás má velký význam a jednoduše nám říká: pokud se stane toto, proveď toto. Služba IFTTT je založená na kombinaci velkého množství služeb které mají jejím prostřednictvím možnost se propojit a plnit různé předem definované úkoly. Při jejím stažení do mobilního telefonu například můžeme nastavit, aby při odchodu z domu sama odpojila naši chytrou zásuvku a právě na to se nyní podíváme.


Automatizace chytré zásuvky – jak na to?

Pokud chceme naši domácnost automatizovat či propojit s dalšími prvky, bude v prvé řadě nutné stáhnout si aplikaci IFTTT a provést registraci do ní. Předpokládáme zároveň, že již máte ve svém telefonu staženou aplikaci EWeLink (Android, iOS) pro správu zásuvky Sonoff a zásuvku do ní máte připojenou (pokud ne, nejdříve zásuvku spárujte přes tuto aplikaci se svým telefonem a až následně pokračujte ve čtení :)). Upozorňujeme také, že tento návod byl vytvářen pro systém iOS, aplikace pro systém Android se může v některých ohledech lišit a proto nemusí být některé položky v aplikaci doslovně přesné či umístěné na popisovaném místě.

  1. Otevřete aplikaci IFTTT a vyberte záložku „My Applets“
  2. Kliknutím na tlačítko + se dostanete k přidání nového appletu tedy naší jednoduché aplikace, která bude provádět automatické ovládání naší zásuvky (obr. 1)
  3. Klikneme na tlačítko +this a přidáme novou službu hledáním: „location“. Poté vybereme vyhledanou službu opět kliknutím na ni (obr. 2).
  4. Pokud chceme nastavit automatické vypnutí zásuvky v případě opuštění domu vybereme ze seznamu položku „You exit an area“ (obr. 3)
  5. Nyní vybereme okruh po jeho opuštění se zásuvka sama odpojí. Přiblížením a oddálením mapy můžeme okruh i zvětšit či zmenšit. (obr. 4). Uložení okruhu provedeme kliknutím na tlačítko „Save“.
  6. Okruh tedy máme uložen a nyní musíme vybrat co se provede po jeho opuštění. K tomu použijeme aplikaci eWeLink Smart Home (její hledání můžeme začít po kliknutí na tlačítko +that). Po vyhledání a prokliku na aplikaci v seznamu vybereme: „Turn 1 Channel Switch on or off“.
  7. Na další stránce už jen vybereme jakou zásuvku chceme ovládat v případě, že jich máme více a také co se má provést. V našem případě tak z druhé položky vybereme off jelikož chceme zásuvku při odchodu z naší zóny vypnout (obr. 5). Kliknutím na tlačítko „Create action“ nyní dokončíme celý proces nastavení. Automatická funkce je připravena a my si ji už jen můžeme pojmenovat dle svého a kliknutím na „Finish“ proces dokončit (obr. 6).
  8. Nyní už jen zkuste opustit domácnost mimo vyznačené pole a zásuvka se sama odpojí a tak i veškeré spotřebiče které jsou do ní zapojeny.
obr. 1
obr. 2
obr. 3
obr. 4
obr. 5
obr. 6


Stejným způsobem jako byl popsán výše můžeme vytvořit i automatické zapnutí zásuvky při příchodu domů, vypínání v noci (k tomu lze místo služby location využít službu „Date & Time“. V našem případě používáme zásuvky propojené i se systémem chytrého termostatu Tado, který tato propojení taktéž umí.


Úspora elektřiny? No jasně!

Nyní už víme, jak snadno odpojovat a zapojovat zásuvku při vašem odchodu a příchodu domů či pomocí časovače v nočních hodinách. Jakou to ale přinese úsporu na elektrické energii? To pro ukázku spočítáme níže.

V našem příkladě využijeme průměrnou spotřebu elektrické energie která činí zhruba 4,50 Kč / kWh a budeme počítat, že spotřebiče ve stand-by režimu odebírají 30 W a v tomto režimu jsou v noci kdy spíme a přes den kdy jsme mimo dům tedy od 0:00 do 6:00 a následně od 8:00 do 17:00 což činí 15 hodin za den (víkendy v tomto příkladu nebereme v potaz). Taktéž počítáme, že zásuvka má při zapnutém i vypnutém režimu odběr do 3W což prokázalo naše měření.


Roční spotřeba ve stand-by Cena Roční spotřeba se zásuvkou Sonoff S20 Cena
164,25 kWh 739 Kč 16,43 kWh 74 Kč

Při našem srovnání je tak úspora na první pohled patrná. Dodejme ještě, že se jedná pouze o úsporu v našem modelovém obýváku a u vás může být spotřeba nižší ale i vyšší v závislosti na vámi zapojených přístrojích. Chytrá zásuvka je tak opravdu chytrou náhradou vypínače a může provádět spousty činností automaticky a nijak vás neomezovat ve vašem pohodlí. Při nákupní ceně která je v tomto případě 399 Kč (Alza.cz, 11. 5. 2019) se tak investice do zásuvky vrátí dříve jak za rok a nad tím už se vyplatí zamyslet. A pokud budete hledat kde chytrou zásuvku koupit, určitě se podívejte na web tuzemského distributora značky kde najdete více informací.