EnergoZrouti.cz

Výměnou starých spotřebičů můžete ušetřit tisíce, jak si správně vybrat ty ekologické?

EnergoZrouti.cz » Úspora energií » Výměnou starých spotřebičů můžete ušetřit tisíce, jak si správně vybrat ty ekologické?

Snažíme-li se uspořit za elektřinu, nejdůležitějším opatřením se pro nás jednoznačně stane výměna spotřebičů. Proč?

9. 2. 2020 | Sdílet článek: Facebook Twitter

Autor: Martin Bárta

Výměna staré lednice za novou. Jedna z cest jak ušetřit.

Kolik „žerou“ běžné spotřebiče

Průměrná rodina spotřebuje dle dostupných statistik ročně více jak 2 500 kWh. Jednou z největších položek jsou v této sumě domácí spotřebiče.

Na celkové spotřebě se podílejí společně s osvětlením a vařením, zjistil Český statistický úřad, a to zhruba 7 %. (Z těchto dat zároveň vyplývá, že největší položku tvoří v tuzemských domácnostech vytápění a na pomyslné druhé příčce se nachází ohřev vody.)

Viníkem příliš vysoké sumy na faktuře za elektřinu bývá zpravidla bílá technika. Do rodinného rozpočtu vám nejcitelněji zasáhne lednička, případně mraznička a také pračka či sušička. Ledničky a mrazničky se na celkové spotřebě podílejí vůbec nejvíc, v průměru až 20 %.

Méně spotřebuje žehlička nebo mikrovlnka, ačkoli jim mnozí spotřebitelé neprávem přisuzují taktéž roli energeticky náročných spotřebičů. Naopak „na chvostu“ pomyslného žebříčku zůstává notebook.

 

Modelový příklad anebo kolik stojí z hlediska energií provoz myčky

Jedním z nejvýraznějších „žroutů“ v kategorii velkých spotřebičů je určitě myčka. Pokud budeme brát v potaz spotřebič v nejúspornější energetické třídě A+++, zjistíme, že s roční spotřebou (tj. standardně počítaných 280 cyklů) se v průměru se úsporné spotřebiče dokáží dostat pod hranici cca 255 kWh.

Průměrné výdaje se tak v závislosti na vašem tarifu budou pohybovat v rozpětí 750 Kč až 1 100 Kč za rok. K přesnějšímu výpočtu se dostanete, když vynásobíte spotřebu přímo vašeho zařízení sazbou za 1 kWh. Tento údaj najdete na faktuře.

 


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.



Myslete na stand-by režim

Ve většině domácností se také najdou nejrůznější elektronická zařízení sloužící k zábavě. Nebo jako v případě počítače také k práci.

Pokud je nepoužíváme, budou fungovat v tzv. stand-by (pohotovostním) režimu. Zdánlivě působí že jsou vypnutá, ale elektrickou energii v tomto režimu dále spotřebovávají a to často i ve větším množství než by jste očekávali. Uvádí se, že z celkové spotřeby si přístroje ve stand-by režimu vezmou zhruba 7–12 %, což může být i několik tisíc korun ročně.

Jaké z toho vyplývá ponaučení? Chceme-li ušetřit, je potřeba v době nečinnosti tato zařízení vypnout a vytáhnout je ze zásuvky. A naštěstí existuje i elegantnější řešení než chodit neustále po bytě a vypojovat ze zásuvky jednotlivé kabely. Pořiďte si jednoduchou prodlužovačku s vypínačem nebo i chytrou zásuvku která vám práci s neustálým vypínáním a zapínáním usnadní.

 

Jak si změřit spotřebu přesněji a svépomocí

Základní měřič spotřeby lze zakoupit i v každém lepším elektru. Jen pozor na měřiče z čínských e-shopů, které nemusí být přesné ale také mohou napáchat více škody jak užitku.

Kdo se nespokojí s průměrnou spotřebou uváděnou výrobcem, může si přesněji změřit spotřebu i sám. K tomu se používá zařízení zvané wattmetr (často prodávané jako měřič spotřeby).

Jednak si ho můžete koupit, a to zhruba za několik set korun. Pořídíte ho na internetu nebo v obchodech s elektronikou. Spíše se vyhněte nejlevnějším přístrojům prodávaným v supermarketech. Jejich měření nebývají úplně přesná.

Komu se nechce utrácet, může si podobnou šikovnou pomůcku i půjčit. Ve svých poradenských střediscích v minulosti tuto službu nabízel například ČEZ. Dnes v hojné míře také fungují nezávislé energetické poradny, kde vám budou opět schopni měřič elektřiny půjčit.

 

Co je energetická třída

Chceme-li se na úsporu elektřiny podívat úplně od základu, měly by nás zajímat již citované energetické třídy.

Podle nich můžete již v obchodě odhadnout, jak úsporný spotřebič bude, aniž byste začali počítat v konkrétních číslech. Energetická třída tedy definuje spotřebovanou elektrickou energii u daného zařízení. Toto značení se používá u všech spotřebičů prodávaných v současné době na území Evropské unie.

Oficiálně existuje sedm tříd rozlišovaných písmeny A (respektive A+++) až G. Kategorie se liší v závislosti na tom, jaký spotřebič máme před sebou. Energetickými třídami se označují pračky, ledničky, ale také například televizory. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu tlaku na snížení energetické zátěže bývá ovšem často již povoleno vyrábět daný spotřebič pouze v kategorii A. Platí to například pro ledničky.

Jednoduše lze říci, že z hlediska spotřeby jsou na tom nejlépe třídy A+, A++ a A+++. Mezi jednotlivými třídami se uvádí rozdíl vždy okolo 20 %. Pořízením takovýchto zařízení nejen ušetříte vlastní kapsu, ale také se zachováte ohleduplně k životnímu prostředí.

 

Co je energetický štítek

Třídy najdete u současných spotřebičů vypsány na tzv. energetickém štítku. Energetický štítek najdeme na každém spotřebiči. V rámci EU se povinně toto značení používá už od roku 2001. Štítky lze využít k velmi snadnému a rychlému porovnání sortimentu v obchodech.

Najdete na něm jednak vyznačené energetické třídy, o kterých už byla řeč, a jednak pro snazší orientaci spotřebitele taktéž jednoduše pochopitelné barevné odlišení, kdy červená znamená neúsporný spotřebič a zelená barva naopak značí úspornou energetickou třídu.

Na to, aby štítkování i energetické třídy byly v tuzemsku uváděny správně, dohlíží Státní energetická inspekce a Česká obchodní inspekce.

 

Jaké další údaje najdu na štítku

Údaje uvedené na štítku se liší podle toho, jaký spotřebič máme před sebou a které konkrétní parametry jsou tedy pro spotřebitele relevantní.

Například na chladničkách je uveden objem chladicí části, u myček nádobí najdete taktéž roční spotřebu vody nebo hlučnost. Štítek může u praček informovat o účinnosti odstřeďování, výrobce spotřebiče na něm rovněž uvádí tepelnou ztrátu atd.

Energetický štítek udává ty nejdůležitější informace pro výběr ekologického spotřebiče

 

Čekají nás změny

V současnosti platné značení není definitivní. Změny nás čekají od roku 2021, ačkoli se původně hovořilo o tom, že by novinka mohla vstoupit v platnost již letos. Praxe totiž ukázala, že „plusové“ označování znepřehledňuje spotřebitelům orientaci.

Opět se tedy zruší a výrobci se vrátí k původnímu značení tříd A až G. Příští rok (2021) se tato změna dotkne prvních pěti skupin spotřebičů. Týkat se bude konkrétně ledniček, praček, myček nádobí, dále televizorů a posléze též i světelných zdrojů. Staronová stupnice skutečnou spotřebu přístroje reflektuje lépe.

Uvážíme-li totiž, že si spotřebitel koupí například ledničku ve třídě A+, může se zdánlivě zdát, že vlastní úsporný spotřebič. Po přikročení ke stupnici, která s plusovými třídami přestane počítat, dostane ale ta samá lednička označení C. A to už tak příznivě samozřejmě nevypadá.

Zároveň by vás nemělo zarazit, že úsporných přístrojů v energetické třídě A bude minimum. Proč? Kritéria se nastaví poměrně striktně. V čase by se tak měla teprve tato třída naplnit, jak se bude výrobcům dařit u nových spotřebičů dostát přísným požadavkům. Jednoduše řečeno se počítá s určitou rezervou na technologický pokrok.

 

Znamená úspornější vždy lepší?

Zejména pokud máte starší spotřebič, jeho výměna se vám vyplatí. Ušetříte za rok jeho provozu i několik tisíc korun. Určitě to platí například pro chladničky, které mají nejvyšší spotřebu už jen proto, že jsou trvale v provozu. Zhruba 10 let staré ledničky mají dnes dokonce trojnásobnou spotřebu oproti moderním zařízením.

Energeticky úspornější spotřebič však nemusí být ekonomicky výhodnější za všech okolností. Například u vzpomenuté chladničky je velmi důležitý i způsob jejího užívání. Chladit nevyužitý prostor je neekonomické, velká lednice, ve které bude většinu času jen jogurt a krabice mléka pro jedinou osobu, tak ztrácí opodstatnění.

Menší chladnička s energetickou třídou A++ proto může být v konečném důsledku pro některé spotřebitele vhodnější než ta velká, která má označení A+++. Značení je stále jen orientační a výše uvedenému počítání spotřeby se ve svých konkrétních podmínkách nevyhnete.

Autor: Martin Bárta
Foto: Fotobanka Pixabay