EnergoZrouti.cz

NASA plánuje do deseti let zničit Mezinárodní vesmírnou stanici, pošle ji na „kosmický hřbitov“

  
Tomáš Jelínek
2. 2. 2022 ▪ 08:07

NASA chce do deseti let zničit Mezinárodní vesmírnou stanici a poslat ji na hřbitov kosmických lodí. Nahradit by ji mohly komerční projekty společností jako SpaceX nebo Blue Origin. Novou stanici už ale připravuje i Rusko, Čína chce rozšiřovat tu stávající.

ISS v roce 2009
ISS v roce 2009
Foto: NASA, public domain

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), která byla otevřena v listopadu 1998 by se již v příštích deseti letech měla dočkat svého konce. Ačkoliv se původně předpokládalo, že stanice, na které se vystřídalo mnoho astronautů z několika vesmírných organizací skončí mnohem dříve, v případě ukončení po roce 2030 bude stanice na oběžné dráze už více jak 30 let.

ISS bude zničena, dál budou pokračovat komerční projekty

Mezinárodní vesmírná stanice byla přitom navržena, aby vydržela 15 let. Podle kontrol, které odborníci v NASA včetně těch přímo na místě prováděli je ale možné, aby byla stanice bezpečná až do roku 2030. Každé nové připojování zásobovacích a dopravních modulů ale zvyšují zátěž na celou stanici a problémy se tak v posledních letech zvětšují.

Ačkoliv NASA plánuje, že některé části vesmírné stanice budou po roce 2031 nasměrovány na dráhu, která jejich působení zakončí v takzvaném hřbitově vesmírných lodí v Jižním oceánu, projekt vesmírné stanice bude pokračovat dál. Do neobydlené části jižního Tichého oceánu by tak měly dopadnout trosky stanice, které neshoří v atmosféře. Dodejme, že v současnosti celá ISS váží zhruba 421 tun.

„Mezinárodní vesmírná stanice vstupuje do svého třetího a nejproduktivnějšího desetiletí jako průkopnická vědecká platforma v mikrogravitaci“ uvedla Robyn Gatesová, ředitelka Mezinárodní vesmírné stanice v ústředí NASA na blogu.

Do roku 2030 se totiž k ISS připojí velké množství soukromých modulů třeba z dílny SpaceX Elona Muska, které se nakonec oddělí a vytvoří samostatnou komerční stanici. NASA tak plánuje, že místo investic do vlastních technologií předá tyto možnosti komerčním firmám, u kterých si bude „výstavbu“ objednávat. Nových zakázek se tak dočká nejen SpaceX ale možná i Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Mimo ISS se ale v příštích letech očekává, že dojde ke spuštění nových vesmírných stanic, které by mohlo představit například Rusko. Čína by také mohla do budoucna rozšiřovat vlastní vesmírnou stanici Tiangong, která už nyní kolem Země obíhá.
Štítky: Vesmír ISS NASA Mezinárodní vesmírná stanice
Zdroj: RED