EnergoZrouti.cz

Výměna plastových oken je významnou úsporou, jak ušetřit nejen díky dotacím?

EnergoZrouti.cz » Úspora energií » Výměna plastových oken je významnou úsporou, jak ušetřit nejen díky dotacím?

Při výběru oken na vás stránky chrlí jen neznámé pojmy a čísla? Nevadí, my se vám pokusíme přiblížit výběr nových plastových oken a to z pohodlí domova. Mimo jiné jde na výměně oken za plastová ušetřit díky dotacím Zelená úsporám.

2. 8. 2020 | Sdílet článek: Facebook Twitter

Autor: Martin Bárta

Plastová okna

Podle čeho vybírat plastová okna?

Při výběru nových plastových oken se zaměřujeme především na tyto parametry:


Prostupnost tepla

Tepelně izolační vlastnosti hrají při výběru okna velkou roli. Díky tomuto údaji získáte představu o tom, kolik energie propustí 1 m² rámu při teplotním rozdílu. Průměrně se hodnota prostupnosti tepla (Uw) pohybuje mezi 0,7 až 1,2 W/m²K. Čím je tento údaj nižší, tím méně tepla bude oknem procházet.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.




Počet a druh skel

Dnes už je standardem používání dvojskla, s rostoucí cenou za energie se však setkáváme s vyšší poptávkou oken s trojsklem. Mezi skly je také osazen distanční rámeček, který snižuje rosení. 

Dvojskla mají oproti trojsklu i jisté výhody. Například propouštějí více slunce a dokáží tak místnost vyhřát lépe než trojskla (například v zimních měsících). 

Pokud hledíme na náklady, je pochopitelné, že cena dvojskel je nižší. 

Trojsklo totiž umožňuje nižší propustnost tepla, čímž dokáže snížit tepelné ztráty o více než 30% (oproti dvojsklu). Okno s trojsklem je ideální nejen pro bytové domy, ale běžně se používají i v nízkoener­getických a pasivních domech.

Při stavbě nového domu můžete zvážit kombinaci obou skel, kde na severní straně zvolíte okna s trojsklem a na jižní s dvojsklem. Záleží však na vašich preferencích.

Další možností kromě klasických transparentních skel jsou i skla se speciální úpravou.  Pokud chcete například snížit hladinu venkovního hluku (třeba od silnice, hřiště apod.), určitě uvítáte protihluková skla. Dále jsou na výběr termoizolační skla, která kromě zachytávání tepla slouží i jako sluneční ochrana. Nebo můžete zvolit i izolační sklo s reflexní vrstvou, které má navíc odrazový efekt. 


Těsnění oken

Plastová okna jsou těsněním opatřena už při výrobě plastového profilu za pomocí svaření, nebo se ručně natahuje již na vyrobená okna. Je třeba se prodejce zeptat na počet těsnění v konkrétním rámu okna. Typ těsnění poznáte při pohledu na řez profilu. Existují dva systémy těsnění a to:


→ Dorazové těsnění

Toto těsnění patří do standardní výbavy oken. Má však trochu horší zvukově izolační vlastnosti, nezabraňuje vnitřnímu rosení, proto je tedy důležité často větrat. 


→ Středové těsnění

Systém středového těsnění je kvalitnější, najdete ho u vyšších řad oken a to hned ve třech rovinách. Jeho hlavní funkcí je doplnění dorazového těsnění. Díky tomu jsou plastová okna lépe odizolována vůči zvuku i tepelným ztrátám. Středové těsnění vytváří zábranu pro srážkovou vodu i studený vzduch, který se tak nedostane k interiérové části rámu. 


→ Údržba a výměna těsnění oken

Těsnění není třeba nějak udržovat, jen dbejte na jeho čistotu. Stačí jednou ročně otřít těsnění mýdlovým roztokem (třeba při umývání oken). Některá těsnění se mohou nechat přetřít silikonovým olejem. 

Pokud se už těsnění začalo drolit nebo rozpadat, je nutné jej nechat vyměnit. Výměna je třeba také v případě, že je těsnění mechanicky poškozeno nebo se odlepuje ve větší míře. Pro kompletní výměnu jistě využijte služeb autorizovaného servisu, ušetříte tím spoustu času a získáte záruku správného provedení. 


Optimální vestavná hloubka

Velmi důležitým faktorem je stavební hloubka neboli tloušťka okenního profilu měřená ve směru převažujícího proudění tepla tzn. z interiéru do exteriéru. 

Běžně používaným standardem je okno s 5 komorami a stavební hloubkou okolo 70 mm. Pokud chcete zvolit kvalitnější provedení a jste ochotni sáhnout hlouběji do kapsy, ideální volbou je 6 komorové okno se stavební hloubkou nejméně 80 mm. V tomto případě platí, že čím větší je vestavná hloubka okna, tím lepší má tepelně izolační vlastnosti. 


Design okna

Nesmíme zapomenout ani na správně zvolený design oken. V dnešní době trh nabízí širokou škálu úprav plastových oken. Od nejrůznějších lepených fólií, které velmi věrně připomínají dřevo. Přes hliníkové obložky, které také chrání rám před různými přírodními vlivy. Až po možnost lakování nejen vnějších ale i vnitřních ploch za pomocí různých barev a jejich kombinací. 

Vždy ale pamatujte, že okna by měla být takovým nenápadným módním doplňkem celého domu. 


Doplňky k oknům

Ano, i k oknům si můžete pořídit různé doplňky, ať už přímo v objednávce s okny nebo i dodatečně po nějaké době.


→ Parapety

Prvním a nejčastějším doplňkem jsou bezesporu interiérové a venkovní parapety. Parapety nabízí širokou škálu barevných provedení z různých materiálů, to už záleží na nabídce výrobce. Zde volte nejen podle funkčnosti, ale i designu. 

Parapety do interiéru najdete nejčastěji v plastovém, dřevotřískovém nebo poly-mramorovém provedení. Záleží pouze na vašich preferencích požadovaného vzhledu parapetu.


Ideální volbou venkovních parapetů jsou velmi kvalitní hliníkové parapety, které velmi dobře odolávají nepřízním počasí, UV záření a mechanickému poškození. Dále jsou na výběr pozinkované nebo poly-mramorové. 


→ Zastínění oken

Nejen v létě jistě oceníte zastínění oken. Na trhu si můžete vybrat mezi roletami nebo vnitřními či venkovními žaluziemi. Žaluzie je možné si vybrat horizontální, vertikální i vestavěné přímo v okně. Zda je chcete ovládat manuálně, elektronicky či dokonce na dálku. 


→ Sítě proti hmyzu

Tato volba je poměrně levná a jednoduchá ochrana před otravným hmyzem. Opět si můžete vybrat z celé řady designů od neutrálních až po dezén dřeva. Sítě je možné pak pořídit například do balkonových dveří. Pokud si nejste jisti, zda je využijete, nevadí, tento prvek lze v případě potřeby doobjednat a nainstalovat dodatečně. 


Konečné rozhodnutí

Jako snad každý prvek v domě počínaje základovou deskou a konče střešní krytinou, by měla být i okna velmi kvalitní. Řádně se ujistěte, zda se vám i v tomto případě nevyplatí připlatit si spíše za nadstandard v podobě trojitého těsnění, kvalitního meziskelního rámečku nebo dokonce trojskla s úpravou. V případě plastových oken by cena neměla být hlavním kritériem při výběru. Naopak ani drahá okna nemusí znamenat vysokou kvalitu.

Měla by vás zajímat nejen kvalita oken, ale i výběr ověřeného českého prodejce. Pokud si nejste stále jisti, s výběrem vám jistě rádi poradí vyškolení specialisté v kamenných prodejnách. 


Dotace na výměnu oken

Díky programu Nová zelená úsporám můžete získat dotace na výměnu oken. Tímto můžete ušetřit až 50% za náklady na zateplení domu.


Žádost o dotace na výměnu oken

Žádost se podává elektronicky prostřednictvím vyplněného online formuláře. Žádat můžete před i po dokončení stavebních prací. Dotace se však vztahují jen na stávající budovy a to ty, u kterých byla podána žádost o stavební povolení před 1. červencem 2007. 


Kolik je možné na dotacích získat?

Čím více opatření vedoucích k úspoře energie budete provádět, tím vyšší částku je možné získat. Maximální výše podpory je však 50% prokázaných nákladů na provedená opatření. Peníze jsou pak vyplaceny až po finálním dokončení realizace. Realizaci můžete provádět i po částech v delším časovém horizontu a to třeba i v průběhu několika let. Závisí pouze na vašich finančních možnostech.

Autor: Martin Bárta
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels