Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Globální oteplování » Vědci varovali před zánikem jednoho z nejdůležitějších skotských ekosystémů

Vědci varovali před zánikem jednoho z nejdůležitějších skotských ekosystémů


Mořské korály (ilustrační foto)
Mořské korály (ilustrační foto)
Foto: Olga Tsai / Unsplash

16. 9. 2020    18:00

Britští vědci z The Lyell Centre v Edinburghu varují před devastujícími dopady změny klimatu na velmi důležitý mořský ekosystém – takzvané korály Maerly. Ty by mohly v následujících desetiletích úplně zmizet, pokud nebudou opatření ke zpomalení globálního oteplování rychlejší.

Podle modelů, které vědci vytvořili by do roku 2100 mohlo být ztraceno až 38 procent těchto korálů ve Skotsku a to ještě podle optimistických výhledů. V tom nejhorším případě by mohlo být ztraceno až 84 procent těchto korálových „lůžek,“ což by mělo velký vliv na místní mořský ekosystém.

Rostoucí teploty moří jsou velkým problémem i pro zatím v malém rozsahu prozkoumané mořské živočichy. Ze současných výzkumů je ale známa důležitost korálů pro mořský život.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Zvyšující se teploty oceánů ohrožují vzácné živočichy i rostliny v mořích

I proto je velkým problémem současné hynutí těchto součástí ke kterému v důsledku zmíněné vysoké teploty dochází. Už na začátku roku tak vědci opakovaně upozornili i na odumírání největšího korálového útesu na světě, tedy toho v Austrálii. Právě australský Velký bariérový útes prochází v posledních letech stále rychlejším odumíráním.


Korálové útesy a Maerlovy „postele“ jak jsou části těchto korálů nazývány, svým odumíráním ohrožují i životy dalších živočichů a rostlin, které v nich přežívají.


Pro další přežití tohoto ekosystému tak bude potřeba ještě rychlejší práce na zpomalení globálního oteplování planety, které má vliv na důležité zemské ekosystémy a to jak na souši tak i na moři.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: The Lyell Centre, ČT24Výběr z článků