Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Energetika » Vědci prozkoumali nové možnosti ukládání elektrické energie do stavebních cihel

Vědci prozkoumali nové možnosti ukládání elektrické energie do stavebních cihel


Cihla, která ukládá elektrickou energii
Cihla, která ukládá elektrickou energii
Foto: Washington university in St. Louis

12. 8. 2020    12:01

Američtí vědci otestovali novou možnost ukládání elektrické energie, která ovšem může znít dost kuriózně. Na uložení energie totiž odborníci z Washingtonské univerzity v St. Louis použili tisíce let známý materiál a to běžnou stavební cihlu zakoupenou v obchodě.

Díky polymeru PEDOT složeného z nanovláken se jim tak podařilo do cihly uložit elektrickou energii s kterou následně napájeli LED žárovku (viz úvodní fotografie). PEDOT je tak vlastně elektricky vodivý plast, který pronikl do porézního vnitřku cihly a vytvořil na ni speciální povlak umožňující právě uložení energie.

Vědci zmínili, že využití takového zdroje energie by mohlo být vhodné především pro napájení nouzového osvětlení budov. Technologie s využitím 50 cihel by tak mohla napájet nouzové osvětlení až pět hodin.

Ukládání elektrické energie do cihel je v tomto případě samozřejmě pouze konceptem, který na větší uplatnění bude dále čekat a je možné, že se jej nikdy nedočká. Testování nových a neotřelých způsobů ukládání energie je ale budoucností pro lidstvo, které je na elektrické energii v současnosti již závislé.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: Nature.comVýběr z článků