Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Zvířata    Voda    Vodík    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Vědci prozkoumali nové možnosti ukládání elektrické energie do stavebních cihel

Cihla, která ukládá elektrickou energii
Cihla, která ukládá elektrickou energii
Foto: Washington university in St. Louis

12. 8. 2020, 12:01

Američtí vědci otestovali novou možnost ukládání elektrické energie, která ovšem může znít dost kuriózně. Na uložení energie totiž odborníci z Washingtonské univerzity v St. Louis použili tisíce let známý materiál a to běžnou stavební cihlu zakoupenou v obchodě.

Díky polymeru PEDOT složeného z nanovláken se jim tak podařilo do cihly uložit elektrickou energii s kterou následně napájeli LED žárovku (viz úvodní fotografie). PEDOT je tak vlastně elektricky vodivý plast, který pronikl do porézního vnitřku cihly a vytvořil na ni speciální povlak umožňující právě uložení energie.

Vědci zmínili, že využití takového zdroje energie by mohlo být vhodné především pro napájení nouzového osvětlení budov. Technologie s využitím 50 cihel by tak mohla napájet nouzové osvětlení až pět hodin.

Ukládání elektrické energie do cihel je v tomto případě samozřejmě pouze konceptem, který na větší uplatnění bude dále čekat a je možné, že se jej nikdy nedočká. Testování nových a neotřelých způsobů ukládání energie je ale budoucností pro lidstvo, které je na elektrické energii v současnosti již závislé.


Líbil se vám článek?

Zdroj: Nature.com

Diskuze (0 příspěvků)


Další doporučené články