Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Vědci našli nový superenzym, který požírá plasty


Plastové PET lahve určené k recyklaci
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

29. 9. 2020    08:59

Vědci z univerzity v anglickém Portsmouthu vytvořili nový superenzym, který umožňuje degradaci plastových PET lahví ještě rychleji než dříve. Nová technologie by mohla být připravená k recyklaci plastů už do dvou let.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Až šestinásobná rychlost recyklace díky enzymovému koktejlu

Nový superenzym je vlastně nový enzymový koktejl, který rozšiřuje účinnost již dříve objeveného enzymu PETase, právě ten se přirozeným vývojem naučil pojídat plastové hmoty. Použitím dalším enzymů se tak nyní odborníkům podařilo tuto konzumaci plastů až šestinásobně urychlit, což by mohlo pomoci s recyklací PET lahví, které jsou v současnosti velkým ekologickým problémem.


Enzym zvaný PETase rozkládá polyethylente­reftalát (PET) na jejich základní stavební kameny a tím vytváří nové možnosti jak jej nekonečně recyklovat, čímž nebude muset být vytvářen nový s velkým vlivem na znečištění planety ale i produkci skleníkových plynů.


Vědcům se tak nyní povedl další pokrok v práci na recyklaci a minimalizaci plastového odpadu. S tím nyní pomohl i tým z Coloradské státní univerzity, kterému se podařilo vytvořit nový druh nekonečně recyklovatelného plastu, který nebude degradovat – PBTL.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: University of PortsmouthVýběr z článků