Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Vědci našli nový superenzym, který požírá plasty

Autor: Tomáš Jelínek
TwitterFacebook
29. 9. 2020, 08:59
Tomáš Jelínek
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

  Diskuze (0 příspěvků)
Vložit

Vědci z univerzity v anglickém Portsmouthu vytvořili nový superenzym, který umožňuje degradaci plastových PET lahví ještě rychleji než dříve. Nová technologie by mohla být připravená k recyklaci plastů už do dvou let.

Až šestinásobná rychlost recyklace díky enzymovému koktejlu

Nový superenzym je vlastně nový enzymový koktejl, který rozšiřuje účinnost již dříve objeveného enzymu PETase, právě ten se přirozeným vývojem naučil pojídat plastové hmoty. Použitím dalším enzymů se tak nyní odborníkům podařilo tuto konzumaci plastů až šestinásobně urychlit, což by mohlo pomoci s recyklací PET lahví, které jsou v současnosti velkým ekologickým problémem.


Enzym zvaný PETase rozkládá polyethylente­reftalát (PET) na jejich základní stavební kameny a tím vytváří nové možnosti jak jej nekonečně recyklovat, čímž nebude muset být vytvářen nový s velkým vlivem na znečištění planety ale i produkci skleníkových plynů.


Vědcům se tak nyní povedl další pokrok v práci na recyklaci a minimalizaci plastového odpadu. S tím nyní pomohl i tým z Coloradské státní univerzity, kterému se podařilo vytvořit nový druh nekonečně recyklovatelného plastu, který nebude degradovat – PBTL.

Líbil se vám článek?

Zdroj: University of Portsmouth

  Diskuze (0 příspěvků)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy