Logo EnergoŽrouti.cz
Můj profil      Vyhledávání
Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

V Evropě by mělo do tří let vzniknout největší zařízení na recyklaci PET lahví

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
před 6 měsíci
Martin Bárta
Nápoj v PET lahvi
Nápoj v PET lahvi
Foto: Andrea Piacquadio / Pexels

Už v roce 2023 by chtěly společnosti Loop Industries a SUEZ spustit v Evropě nové recyklační zařízení, které by mělo snížit množství nerecyklovaného plastu a tím i snížit emise skleníkových plynů. Nové recyklační zařízení s názvem Infinite Loop™ by mělo ročně ušetřit až 180 000 tun emisí CO2.

Loop Industries zabývající se inovacemi v technologiích udržitelných plastických hmot a SUEZ, který je světovým lídrem v oblasti nakládání s odpady, působící i v ČR, chtějí do konce roku 2021 dokončit výběr lokality a získat všechna potřebná povolení pro výstavbu nového zařízení na recyklaci.

Pomocí patentované technologie společnosti Loop by měl být recyklován odpadní plast, který dnes končí ve velkém množství na skládkách a to s nekončeným počtem opakování bez zhoršení kvality výsledného výrobku.

Recyklační závod by ročně mohl vyrobit víc jak 4 miliardy PET lahví

Právě zvýšení podílu recyklovaných plastů požaduje po výrobcích i nový pakt do kterého se již zapojilo mnoho nadnárodních korporací typu Coca-Cola, Unilever či Henkel. Nové zařízení pro recyklaci plastů by tak mohlo být dodavatelem i těchto výrobců.


Zařízení, které chtějí společnosti v Evropě postavit bude určené právě pro výrobu plastů PET, ty jsou nejčastěji využívány právě v potravinářství na balení nápojů. Ročně by se mohlo v zařízení vyrobit podle odhadů společností až 4,2 miliardy lahví ze 100% recyklovaného materiálu.


Jelikož nebude k výrobě těchto lahví potřeba nových surovin, dojde k úspoře až 418 000 barelů ropy ročně, které by jinak v důsledku petrochemického procesu výroby PET byly spotřebovány.

Vědci zkouší vytvořit plast s nekonečnou recyklovatelností

S rostoucím množstvím plastových obalů se snaží vědci najít způsob, jak vytvořit plast, který by byl nekonečně recyklovatelný a přitom neztrácel své vlastnosti. Nedávno tak vědci z Coloradské státní univerzity vynalezli nový druh plastu pojmenovaný PBTL, ten by měl právě tyto vlastnosti nabídnout.


V současné době je většina plastových obalů a výrobků znovupoužitelná jen v minimálním množství a při dalších recyklacích již jejich kvalita klesá. Plasty jsou tak po recyklaci využívány hlavně v druhořadých materiálech pro zahradní lavičky či zámkovou dlažbu a plaňky plotů.

Líbil se vám článek?

Zdroj: TZ Loop & Suez

Diskuze (0 příspěvků)Doporučujeme