Logo EnergoŽrouti.cz
Můj profil      Vyhledávání
Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

V Británii po sedmi letech příprav spustili testování nového tokamaku

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
před 4 měsíci
Martin Bárta
Tokamak MAST
Tokamak MAST
Foto: UKAEA

Po sedmi letech výstavby se britský tokamak MAST (Mega Amp Spherical Tokamak) dočkal prvního experimentálního spuštění pro otestování společného fungování všech komponent. Nový tokamak by měl být v budoucnosti spolehlivým zdrojem bezemisní energie.

Sférický tokamak jako menší bratr ITER

Stroj spuštěný v Oxfordshire patří britskému Úřadu pro atomovou energii (UKAEA) a proti dalším tokamakům, které vznikají v různých částech světa je přeci jen o něco jiný. K fúzi by v něm mělo totiž docházet jiným způsobem než u tokamaků jako je třeba ITER ve Francii.


V případě, že se tento tokamak jednou dostane do produkčního používání, měl by být rozhodně menším a levnějším modelem oproti obrovským typům jako je už zmíněný ITER. Díky tomu by také svého produkčního fungování a komerčního využití na trzích měl dosáhnout dříve.

Británie chce být v budoucnu lídrem fúzní energetiky

Projekt stavby tohoto projektu byl financován přímo místní vládou, která usiluje o to, aby se Velká Británie v budoucnu stala lídrem v oblasti výroby elektřiny za pomocí plazmy tedy podobným způsobem, jakým ve vesmíru vznikají hvězdy.


Zařízení přišlo britskou vládu zatím na 55 milionů britských liber (tedy přibližně 1,6 miliardy korun). Anglie by chtěla financováním výzkumů těchto zařízení docílit jejich prvního komerčního využití jako elektráren zapojených do energetické sítě do roku 2040.


Pro účely vzniku samostatné elektrárny má tak britská vláda připraveno až 220 milionů GBP (asi 6,6 miliardy korun), které podpoří právě vznik fúzní elektrárny Spherical Tokamak for Energy Production (STEP – Sférický tokamak pro výrobu energie).


Líbil se vám článek?

Zdroj: UKAEA

Diskuze (0 příspěvků)Další doporučené články