Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Správa NP České Švýcarsko nechá rekultivovat skládku ve své jediné obci


Pravčická brána, symbol NP České Švýcarysko
Pravčická brána, symbol NP České Švýcarysko

8. 10. 2020    15:32

Správa národního parku České Švýcarsko tento týden zahájila rekultivaci skládky směsného odpadu na území své jediné obce – Mezná, která spadá pod obec Hřensko. Odpad, který se na území nachází sem byl dovážen z Děčína ale i okolních obcí od konce sedmdesátých do začátku devadesátých let.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Správci měli obavy o kontaminaci pitné vody

Správa parku původně chtěla rekultivaci skládky provést už před rokem 2010, protože způsobovala velkou zátěž pro okolí jejím rozšiřováním kvůli větru či zvířatům. V roce 2009 ji tak správa nechala alespoň prozatímně překrýt vrstvou zeminy, aby k rozšiřování nedocházelo.


Až nyní se tak konečně začalo pracovat na úplném odstranění 20 tisíc krychlových metrů odpadu a jeho odvozu z území národního parku. Správci se dlouhodobě obávali, že skládka by mohla obsahovat také nebezpečené odpady, které na území parku nemají co dělat. Obavy také plynuly z možnosti jeho rozložení a kontaminace podzemních vod, které zásobují obce v okolí i část Děčína.

Skládka by měla zmizet do roka, první práce už začaly

Projekt úplného odstranění a likvidace odpadů podle moderních standardů tak bude správa NP realizovat díky dotaci 39 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí.


Skládka by tak mohla úplně zmizet přibližně do roka. Správci zároveň chtějí jeho likvidaci provádět hlavně v období mimo turistickou sezónu, už v příštích třech týdnech tak proběhnou v okolí přípravné práce, které zajistí zejména zázemí pro pracovníky a techniku, kteří budou sanaci zajišťovat.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: NPČŠVýběr z článků