Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Klima    Odpady    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Fosilní paliva » Spalování uhlí už se nevyplatí, přesto tvoří většinu při výrobě elektřiny

Spalování uhlí už se nevyplatí, přesto tvoří většinu při výrobě elektřiny


Černé uhlí
Černé uhlí
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

7. 7. 2020    07:39

Z analýzy globální výroby elektrické energie, kterou společně provedli Rocky Mountain Institue, Sierra Club a Carbon Tracker Initiative na vzorku necelých 2500 uhelných elektráren vyšlo najevo, že výroba a provoz 39% elektráren poháněných uhlím je dnes dražší než stavba nových obnovitelných zdrojů.

Jedním z důvodů zdražení těchto zdrojů je také Pařížská dohoda, která má za cíl udržet globální teploty pod hranicí 2°C ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí.

Podle studie by navíc už letos spotřebitelé po celém světě ušetřili 39 miliard dolarů pokud by svět přešel kompletně z energie vyrobené spalováním uhlí na tu z obnovitelných zdrojů. Tato částka by se navíc měla každoročně zvyšovat.

S tím jak ceny provozu uhelných elektráren rostou, vlády začínají připravovat nové ekologičtější řešení do budoucna. Jedním z mnoha příkladů může být větrná offshore elektrárna, kterou začínají stavět ve Velké Británii.

Zároveň bude v některých zemích v důsledku poklesu těžby uhlí a jeho využití jako energetického zdroje docházet k vyšší nezaměstnanosti osob z těžebních společností. Již dnes tak pomalu dochází k uzavírání některých dolů.

Přidat na Seznam.czVýběr z článků