Logo EnergoŽrouti.cz
Můj profil      Vyhledávání
Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

Pražský Karlín má nové inteligentní veřejné osvětlení

Autor: Nikola Stránská
TwitterFacebook
před 4 měsíci
Nikola Stránská
Pouliční LED lampa
Pouliční LED lampa
Foto: Peter Kraayvanger / Pixabay

Technologie hlavního města Prahy (THMP) nainstalovaly v pražské městské části Karlín nové inteligentní veřejné osvětlení. Padesát devět nových stožárů a 91 LED svítidel umožňuje inteligentní řízení osvětlení tak, aby bylo osvětlení úsporné a zároveň snížilo světelné znečištění.

Město testovalo chytré lampy přes dva roky

Projekt nových moderních svítidel byl dokončen v návaznosti na dřívější pilotní testování LED svítidel vybraných senzory, které další městská společnost Operátor ICT, a.s. realizovala v letech 2018 až 2020. Původní svítidla, která se v Karlíně testovala byla aktuálně do produkce nasazena v jiných částech Prahy.


Výhodou nových chytrých pouličních lamp je jejich snadná dálková ale i automatická regulace hladiny osvětlení. Díky tomu lampy nesvítí zbytečně moc a tím jednak šetří elektrickou energii a jednak snižují takzvaný světelný smog, který je škodlivý pro spánek a psychiku člověka ale i zvířat. Snížení světelného toku ale ocení hlavně obyvatelé okolních domů.

Lampy jsou on-line, problém samy nahlásí dispečinku

Lampy v současnosti samy snižují intenzitu osvětlení v době nočního klidu a tak není potřeba toto nastavení nijak ručně provádět. Výhodou možnosti dálkového ovládání je i funkce sledování stavu svítidel. Údržbáři tak nemusí čekat až obdrží hlášení o nefunkční lampě od občanů či její vady sami zjišťovat – lampa totiž v případě nefunkčnosti sama ohlásí problém.

Líbil se vám článek?

Zdroj: MHMP

Diskuze (0 příspěvků)



Další doporučené články