Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Porušení vodního zákona se firmě nevyplatilo, dostala pokutu přes 270 tisíc


Vodoměr
Vodoměr

24. 9. 2020    06:00

Pokutu 272 620 korun dostala od České inspekce životního prostředí strojírenská společnost OLZA, spol. s.r.o. z Jablunkova na Frýdecko-Místecku za porušení vodního zákona.

Firma má sice zajištěn odběr vody z veřejného vodovodu, v areálu firmy se ale nachází i vlastní zdroj, studna pro odběr podzemní vody. Už v roce 2004 v ní firmě Městský úřad v Jablunkově povolil odběr vody ale s omezenou platností na 10 let.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Platnost povolení skončila, firma ale vodu čerpala dál

Právě to se firmě nyní nevyplatilo, po vypršení platnosti povolení v roce 2015 totiž firma nezažádala o prodloužení, ale kohoutky tohoto zdroje užívala i nadále. Právě tím se podle inspekce dopustila porušení vodního zákona.


Podle tohoto zákona lze také při porušení odběru podzemních vod bez povolení uložit pokutu do výše násobku sazby 70 Kč za 1 m3 odebrané vody, nejvýše však do deseti milionů korun. To tedy nyní společnost vyšlo na 272 620 korun, které ji inspektoři z Ostravy udělili. Firma se proti dřívějšímu rozhodnutí odvolala k Ministerstvu životního prostředí, ani to ale nebylo shovívavé a platnost sankce potvrdilo.


S podobným prohřeškem vůči vodnímu zákonu se nedávno provinila i Psychiatrická nemocnice v Brně, ta odebrala 4 162 m3 podzemní vody bez toho aniž by k tomu měla povolení. Podobně jako zmíněná společnost si tak „vykoledovala“ pokutu 163 994 Kč.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: ČIŽPVýběr z článků