
Vláda dnes schválila návrh zákona, který by měl do budoucna razantně omezit využívání jednorázových plastových obalů, které jsou jednou z hlavních příčin znečištění světových moří a oceánů. Vládní návrh zákona se nyní přesune do parlamentu, kde je očekáváno jeho rychlé schválení. Zákon by měl následně začít platit od 1. července 2021.
Vatové tyčinky z plastu, příbory, talíře, míchátka, brčka ale i tyčinky k balónkům, kelímky na horké nápoje i mnoho dalších jednorázových plastů by tak mohlo v letošním roce být zakázáno. Ještě další rok ale bude zákon tolerovat doprodej těchto výrobků ze zásob, které budou mít výrobci, distributoři a prodejci ve svých skladech.
Nová legislativa, kterou dnes vláda schválila ale nenařizuje pouze zákaz těchto výrobků. Nová opatření pak nařizují i omezování spotřeby dalších plastů či příspěvky výrobců těchto obalů na úklid obcí a měst. U některých výrobků navíc vznikne pro výrobce i takzvaná osvětová povinnost. Z jejich strany tak bude nutné spotřebitele lépe informovat o tom, jak s plasty zacházet a nejlépe jejich využívání minimalizovat.
„Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, již dnes k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků. Kromě toho třeba také pomůže lidem lépe nakládat s plastovými odpady a obce dostanou příspěvek na úklid veřejných prostor,“ přibližuje zákon ministr životního prostředí Richard Brabec.
Mimo zmíněných povinností výrobců bude také podle návrhu zákona povinné výrobky z plastů označovat podle evropského značení. Nařízení s podobou tohoto označení už vydala koncem minulého roku Evropská komise – značení plastů by tedy v celé unii v budoucnu mělo být jednotné.
Značení se bude týkat například cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, kelímků či hygienických pomůcek. To by mělo u některých plastů, které i přes to, že jsou jednorázové nebudou zakázány alespoň snížit jejich spotřebu a pomoci lidem tyto výrobky lépe třídit do barevných kontejnerů.
Dodržování nového zákona následně bude kontrolovat několik institucí včetně České obchodní inspekce, Státní potravinářské a zemědělské inspekce či krajské hygienické stanice.
Mimo legislativy bude také Ministerstvo životního prostředí více podporovat přechod na alternativní materiály. Například u zmíněných kelímků na horké nápoje. Nedávno tak ministerstvo podpořilo projekty pracující na alternativách plastů dotacemi ve výši 60 milionů korun.