
Ministerstvo životního prostředí uvolní ze Státního fondu životního prostředí ČR sto milionů korun na zlepšení infrastruktury pro místní obyvatele ale i turisty v národních parcích. Peníze by měly pomoci s rozvojem infrastruktury, výstavbou parkovišť, ochranou před světelným smogem díky novým světelným zdrojům či k přírodě šetrnému turismu.
Česká příroda v letošním roce zažívá opravdu silnou sezónu, která byla už na jaře zapříčiněna opatřeními v souvislosti s bojem proti koronaviru COVID-19. Ač se následně během léta zdálo, že situace se uklidňuje a vrací do starých kolejí – opak byl pravdou. S koncem léta a dalšími opatřeními přišla nejen do tuzemské přírody další vlna návštěvníků.
Mimořádná návštěvnost přírody a potažmo tedy i národních parků si ale rozhodně v letošním roce vybrala svou daň. Stovky přestupků, které museli strážci národního parku řešit kvůli neukázněným turistům. Výjimkou tak nebyl ani vstup do zakázaných oblastí, parkování na místech, která k tomu absolutně nejsou určena, rušení zvěře či zakládání skládek v chráněných částech přírody.
Právě vyšší návštěvnost má ale i vyšší nároky na infrastrukturu obcí v okolí těchto národních parků, z důvodu větší turistické vytíženosti a velkých dopadů na místní obyvatele i životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí tak nyní připravilo právě pro národní parky sto miliónů korun, které by měly přispět ke zlepšení infrastruktury.
Peníze budou rozdělovány v rámci několika oblastí podpory, které budou reflektovat aktuální požadavky od obcí a správ národních parků. Ministerstvo ale očekává, že nejvíce peněz půjde na obnovu infrastruktury tedy opravu turistických cest, úprav veřejných prostranství či stavbu nových parkovišť.
Dotace by také měla pomoci řešit problém odpadků v přírodě. Na mnoha místech totiž není možné zřídit odpadkové koše a ty by nebylo možné ani svážet. Správy parků tak spoléhají hlavně na slušné chování turistů vůči přírodě, to se ale v tomto roce ukázalo jako velmi naivní. Turisté totiž nadále odpadky odhazují do volné přírody ale navíc zakládají i nelegální skládky tak jako tomu bylo v létě na Šumavě.
Peníze, které fond poskytne pomohou i s pořízením nových laviček, stojanů na kola, požární nádrže, informační tabule, dovybavení informačních center ale i modernizaci pouličního osvětlení. Právě na osvětlení, které sníží světelnou zátěž pro přírodu vyhradilo ministerstvo v chráněných krajinných oblastech už letos 30 milionů korun.
Výše dotace bude pro projekty od 50 tisíc do 3 milionů korun podle typu projektu. Obce, správy NP ale i další subjekty by tak mohly získat až 85 procent způsobilých výdajů.