Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Lesy ČR vracejí vodu lesu. Tentokrát na Rychnovsku


Koryto potoka Kunštát na Rychnovsku
Koryto potoka Kunštát na Rychnovsku
Foto: Lesy ČR

23. 9. 2020    16:56

Lesy České republiky v rámci programu Vracíme vodu lesu, který má v letošním roce připraveno až 210 milionů korun, dokončily obnovu koryta potoka Kunštát na Rychnovsku v Královehradeckém kraji. Letos by měl státní podnik spadající pod ministerstvo zemědělství dokončit 130 staveb, které pomohou vrátit do lesů vodu a udržet ji tam.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Další hotový projekt pro udržení vody v krajině

Už v červenci Lesy ČR obnovily mokřad na hodonínsku o rozloze 1,22 hektarů. Právě ten a mnoho dalších by mohlo pomoci k obnovení přirozených funkcí lesa. Lesy se také díky dostatku vláhy budou moci v budoucnu lépe poprat s výzvami jako je například kůrovcová kalamita.


Nová úprava potoka Kunštát a s ním i obnova pravostranného přítoku Bartošovického potoka by měla zajistit udržení vody v krajině. Tím bude k dispozici rostlinám i živočichům což zvýší okolní biodiverzitu. V okolí bylo nově vysázeno i 260 stromů a keřů a vyhloubeno osm tůní. To by mělo podle lesníků pomoci příznivě ovlivnit zvířectvo i rostliny na ploše více jak 19 tisíc metrů čtverečních.


Stavby přijdou podnik na 7,3 milionů korun. V minulém roce (2019) Lesy České republiky pomocí programu Vracíme vodu lesu utratily 230 milionů korun, dokončeno z nich bylo 100 staveb a 80 nových bylo naprojektováno.

Projekty na zadržení vody chystají i další organizace

Projekty na zadržení vody v krajině jejíž problematikou se zabývá stále více měst, obcí ale i neziskových organizací v posledních letech vznikají stále rychleji. Nedávno tak například severočeská organizace ČMELÁK vybírala finance na další rozšíření již existujících mokřadů v Jablonném v Podještědí.


Právě společnosti ČMELÁK se podařilo cílovou částku 80 000 Kč vybrat a to ještě s financemi navíc. Částka tak nyní poputuje na výkup dalších pozemků a postupné rozšíření mokřadů, které rozhodně stojí za návštěvu.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: Lesy ČRVýběr z článků