Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Ostrava zvýší objem některých kontejnerových stání a skryje je pod zem

Autor: Nikola Stránská
TwitterFacebook
17. 9. 2020, 17:00
Nikola Stránská
Podzemní kontejnery na tříděný odpad
Podzemní kontejnery na tříděný odpad
Foto: MM Ostravy

  Diskuze (0 příspěvků)
Vložit

Ostrava se už brzy dočká dalších kontejnerových stání, která jsou úplně nebo částečně zapuštěna do země. Kontejnery skryté pod zemí nabídnou vyšší objem pro odpad, ale i lepší estetičnost v ulicích města.

Nová kontejnerová podzemní stání se objeví v Moravské Ostravě a Přívozu, dále pak v Porubě či Ostravě – Jih. Poprvé si také město vyzkouší instalaci polopodzemních kontejnerových stání, která jsou částečně zapuštěna do země.

Nová stanoviště by měla být připravena do listopadu a rozšíří tak současný počet těchto typů stanovišť na tříděný odpad. Těch už má město 25.

Polopodzemní kontejnery umožní snížit množství nádob v daném stanovišti

Pět polopodzemních kontejnerů, které bude město instalovat ve Francouzské ulici v Ostravě – Porubě nahradí současných 15 kontejnerů což ušetří velké množství prostoru. I při ušetření velkého prostoru ale dojde k navýšení kapacity těchto míst z 16 500 na 25 000 litrů, čímž bude moci být snížena frekvence svozů.


Nové stanoviště pak přibude i v ulici Dr. Martínka či na křížení ulic Biskupská a Havlíčkovo nábřeží. V posledním jmenovaném se zachová počet nádob, ale dojde také k navýšení kapacity a to z 3 300 litrů na 9 000 litrů.


Do zakázky na stavbu nových kontejnerových stání se přihlásily tři firmy. Nejnižší cenu pak nabídla společnost Ostravské stavby, která s nabídkou za 3,5 milionu korun včetně DPH zakázku vyhrála. Realizace by tak měla být zahájena během září či října.

Podzemní kontejnerová stání chce rozšířit i Liberec

První podzemní kontejnerové stání vyzkoušelo město pod Ještědem už v roce 2014, když je nainstalovalo na Sokolovské náměstí. Právě na tomto místě byl s kontejnery velký problém v poházených odpadcích, což rušilo ráz historického centra města. Město tak nechalo nainstalovat nové podzemní kontejnerové stání, které splňuje i požadavky památkářů.


V letošním roce navíc nechal Liberec do tohoto kontejneru nainstalovat speciální čidla, která odpadové společnosti nahlásí, že je kontejner plný a je potřeba jej vyvézt. V nově plánovaných kontejnerových stání tak po tomto úspěšném testu plánuje město nasadit čidla už při jejich instalaci.


Podzemních kontejnerů na tříděný odpad by v Liberci mohlo v následujících letech přibýt hned několik. Mezi zvažovaným umístěním je například Tržní náměstí, které by se mělo dočkat celkové revitalizace a s tím zároveň odstranění kontejnerů, kolem kterých se často tvoří nepořádek. Další kontejnery by se měly postupně objevit i na náměstí Českých bratří či v Zámečnické ulici.

Líbil se vám článek?

Zdroj: MM Ostravy, MML

  Diskuze (0 příspěvků)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy