Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Zvířata    Voda    Vodík    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Kanadští experti vyzývají k sázení květin na záchranu včel

Včela
Včela
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

20. 7. 2020, 10:08

Ubývání včelstev, které dlouhodobě pozorují vědci na celé zemi je velkým problémem pro lidstvo. Odhaduje se totiž, že až třetina potravin které konzumujeme pochází z rostlin opylovaných včelami – ty jsou tak nezbytnou součástí celého ekosystému a život bez nich si tak lze jen těžko představit.

Za úbytkem včelstev pravděpodobně stojí globální změna klimatu ale i narušení přirozených stanovišť včelstev urbanizací. Včelstva tak přichází o zdroje kvalitních potravin a místo toho opylují člověkem vysázené rostliny jako je například řepka, která jim ale nedodá dostatek kvalitní výživy.

Globální změna klimatu a s ní související oteplení má také vliv na růst rostlin v jiných dobách než by bylo pro včely vhodné, kvůli tomu tak včela, která je venku pouze dva týdny v roce nemá vhodné rostliny k opylení.

Experti z univerzity York v kanadském Torontu tak doporučují zvýšit rozmanitost sázených rostlin a rozšířit je například o slunečnici, petrklíč, levandule či mateřídouška. Doporučené jsou také ovocné stromy a keře, které kvetou brzy a pro včely jsou vítaným zdrojem kvalitní potravy.


Líbil se vám článek?

Diskuze (0 příspěvků)


Další doporučené články