Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Francouzi pracují na recyklovatelných lopatkách větrných turbín


Větrné turbíny
Větrné turbíny
Foto: Harry Cunningham / Pexels

26. 9. 2020    17:17

Už dlouho se ví o problému, který představují lopatky větrných turbín po tom co skončí jejich životnost. Díky tomu, že jsou ve většině vyráběny z odolných materiálů kvůli tomu, aby odolaly větrům o velkých sílách se ale stávají nerecyklovatel­nými.

Právě větrné turbíny, které jsou vždy ukazovány jako příklad pro budoucnost zelené energetiky se tak stávají zároveň i další ekologickou hrozbou, protože se pořádně neví, kam se dosloužilé lopatky turbín či samotné turbíny uloží po konci jejich životnosti.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Za třicet let by mohlo vzniknout 43 milionů tun odpadu z větrných elektráren

Podle odhadů by navíc právě tento odpad z větrných elektráren, kterým skončila životnost měl do roku 2050 vytvořit až 43 milionů tun odpadu. Tento odpad ale nebude snadno recyklovatelný právě kvůli použitým materiálům. V současnosti jsou tak lopatky rozřezány a uloženy na skládky, což rozhodně není ideální zakončení jejich životního cyklu.


A právě proti tomu jde nyní na ruku konsorcium francouzských výzkumných institucí sdružených pod projektem ZEBRA (Zero wastE Blade ReseArch – „výzkum rotorových listů bez odpadu“). To by chtělo brzy dostat na trh 100 procentně recyklovatelné lopatky pro větrné turbíny.


Díky tomu, že většinu materiálu větrných turbín v současnosti tvoří ocel, je velká část recyklovatelná. Konsorcium by se tak chtělo zaměřit na zbývající část, která je právě z pohledu recyklace problematická. Nahradit by se tak měla současná skleněná vlákna či pryskyřice.

Obavy z budoucí recyklace netvoří pouze větrné elektrárny

Problémem by mimo recyklace větrných elektráren mohly být v budoucnu i další elektrárny vyrábějící energii bez fosilních paliv a to ty solární. V současnosti už totiž končí životní cyklus i těch vyrobených před dvaceti lety a tak začíná vznikat velké množství odpadu právě z nich.


Podle Mezinárodní agentury pro energii z obnovitelných zdrojů by do roku 2050 mohlo z vysloužilých solárních článků vzniknout až 78 milionů tun odpadů. Jen z tohoto množství by pak 6 milionů tun tvořilo elektronický odpad.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: IRT Jules VerneVýběr z článků
reklama